English Deutsch

Botox İle Aşırı Terleme Tedavisi

Terleme vücut ısısını düzenlemek için kesinlikle normal ve gerekli olsa da, bazı bireyler aşırı aktif terleme bezleri nedeniyle gereğinden fazla terleyebilir. Bu tür aşırı terleme kişinin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Sorunlu terleme bazı vakalarda koltuk altları veya ayaklar gibi vücudun belli bir bölgesiyle sınırlıyken diğer vakalarda vücudun genelinde görülür. Hava sıcaklığı ve diyet gibi faktörlere bağlı olarak da derecesi değişebilen bu durum koltuk altları, eller, ayaklar ve kasık bölgesinde görüldüğünde daha rahatsız edici olabilmektedir.

Aşırı terleme bazen koltuk altları veya ayaklar gibi vücudun belli bir bölgesiyle sınırlıyken bazen vücudun genelinde görülür.

Genellikle kozmetik kırışıklık tedavisinde kullanılan botox enjeksiyonları aşırı terleme problemine karşı da etkili bir tedavi yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntemde, terlemeden sorumlu sinir sinyalleri botulinum toxini yardımıyla bloke edilerek aşırı ter üretiminin durdurulması amaçlanır.

Botox İle Aşırı Terleme Tedavisi İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Botox enjeksiyonları hastalar tarafından genellikle iyi tolere edilir ve tedavinin sık görülen ciddi yan etkileri yoktur. Bu nedenle vücudun belli bir bölgesinde aşırı terlemeden şikayetçi olan genel sağlık durumu iyi çoğu yetişkin botoks için uygundur.

Botoks tedavisi, hamile veya emziren kadınlarda, botulinum toksin tip A duyarlılığı olanlarda, nörolojik ya da kas sistemi hastalıkları olanlarda ve kanama yatkınlığı yüksek olan bireylerde genellikle tercih edilmez. Aşırı terleme sistematik bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bu aşamada botoks tedavisi uygulanmamalı, öncelikle ilgili hastalık tedavi edilmelidir.

Diğer uygulamalarda da olduğu gibi botoks ile aşırı terleme tedavisinde de adayların doğru ve kapsamlı bilgi sahibi olması ve doktorla şeffaf bir iletişim sağlaması çok önemlidir.

Botoks İle Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Uygulama oldukça basittir ve genellikle ağrı / acı çok azdır. Gerek görülürse enjeksiyon öncesinde bölgeye topikal anestezik krem uygulanabilir. Doktor daha sonra hedef bölgeyi temizleyecek ve çok küçük bir iğne ile gerekli miktarda enjeksiyon yapacaktır. Bölgenin genişliğine ve enjeksiyon miktarına bağlı olarak değişmekle birlikte işlem genellikle 20 – 30 dakika içerisinde tamamlanır.

Botoksla aşırı terleme tedavisinde enjeksiyon ince uçlu bir iğne ile yapılır ve ağrı / acı genellikle çok azdır.

Botoks İle Aşırı Terleme Tedavisi Sonrası

Tedaviden sonra hasta hemen eve dönebilir. İlk bir kaç gün tedavi edilen bölgede hassaslık hissi ve hafif sızlama normaldir. Bazı hastalarda ciltte tahriş, hafif ağrı, morarma, şişlik ve hafif baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir. Bu gibi etkiler görüldüğünde doktorun bilgisi dahilinde basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Enfeksiyon, kas zayıflaması gibi daha ciddi yan etkiler oldukça nadirdir ve tedavi tecrübeli bir uzman tarafından uygulandığında neredeyse hiç karşılaşılmaz.

Sonuçların fark edilmesi genellikle 2 ila 4 gün, daha net sonuçların görülmesi ise yaklaşık 2 hafta sürecektir. Bu sonuçlar kalıcı değildir ve hastanın durumuna ve çevresel etkenlere göre yaklaşık bir yıl kadar sürer. Tedavinin koltuk altı terlemesi için genellikle 7 – 16 ayda bir, eller ve ayaklar içinse yaklaşık 6 aylık aralıklarla tekrarlanması önerilecektir.

Botoks İle Aşırı Terleme Tedavisinin Fiyatı Nedir?

Tedavinin maliyeti doğal olarak hastanın durumuna ve tedavi programına bağlıdır. Botoks ile aşırı terleme tedavisi düşünüyorsanız öncelikle randevu almanız, durumunuzu doktorunuza anlatmanız ve yöntemin sizin için uygun olup olmadığını belirlemeniz önerilir. Sonrasında tedavi planı ve maliyeti belirlenecek ve size detaylı bilgi verilecektir.

Botoks tedavisi hakkında bilgi almak, soru sormak veya randevunuzu oluşturmak için bizi arayabilir veya iletişim formlarımızı kullanabilirsiniz.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar