English Deutsch
Botoks Kırışıklık Tedavisi Cilt Yenileme Gençleştirme Kırışıklık Tedavisi Cilt elastikliği, yaşlanmaya, güneş ve hava kirliliği gibi çevresel etkenlere ve genetik yatkınlığa bağlı olarak zamanla azalmaya başlar. Bunun sonucunda, günlük hayatın bir parçası olan gülme, kaş çatma, konuşma, esneme gibi olağan mimiklerin sebep olduğu anlık yüzeysel kırışıklıklar derinleşmeye ve kalıcı olmaya başlar. Botoks tedavisinde hedef bölgeye enjekte edilen botulinum ...   Hemen Randevu Alın

Botoks Kırışıklık Tedavisi

Cilt elastikliği, yaşlanmaya, güneş ve hava kirliliği gibi çevresel etkenlere ve genetik yatkınlığa bağlı olarak zamanla azalmaya başlar. Bunun sonucunda, günlük hayatın bir parçası olan gülme, kaş çatma, konuşma, esneme gibi olağan mimiklerin sebep olduğu anlık yüzeysel kırışıklıklar derinleşmeye ve kalıcı olmaya başlar. Botoks tedavisinde hedef bölgeye enjekte edilen botulinum toksin, ilişkili kasların kasılmasını engelleyerek kırışıklık oluşturan mimikleri azaltır. Dolayısıyla botoks tedavisi düzenli olarak uygulandığında kalıcı kırışıkların oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Henüz kırışıklar kalıcı hale gelmeden uygulanan botoks tedavisi bu anlamda bir önlem olarak da etkilidir.

Gülme, kaş çatma gibi mimiklerle doğal olarak ortaya çıkan kırışıklıklar yaş ilerledikçe kalıcı olmaya başlar.

Botoks ile kırışıklık tedavisi sıklıkla yüzde, özellikle alın bölgesinde, kaşların ortasında, yanak çevresinde, gözlerin çevresinde, dudak çevresinde ve çene bölgesinde uygulanmaktadır. Mimiklerin sebep olmadığı kırışıklıklarda botoks tedavisi etkili değildir ve diğer yöntemler düşünülmelidir.

Botulinum toksin, ilgili kasların kasılmasını engelleyerek kırışıklık oluşturan mimikleri azaltır.

Botoks İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Mimiklerden kaynaklanan kırışıklıkları önlemek ya da azaltmak isteyen genel sağlık durumu iyi yetişkinler botoks tedavisi için genellikle uygun adaylardır.

Gebeler ve emziren anneler, botulinum toksin tip A duyarlılığı olanlar, nörolojik ya da kas sistemi hastalıkları olanlar ve kanama yatkınlığı yüksek olan bireyler genellikle botoks kırışıklık tedavisi için uygun değildir. Uygulama hakkında doğru bilgi sahibi olarak ve gerçekçi beklentilerle karar verilmesi de yine çok önemlidir.

Botoks Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tedavi öncesinde doktorla sağlıklı bir iletişim çok önemlidir. Herhangi bir hastalık durumu ya da kullanılan ilaçlar varsa doktor mutlaka ve mutlaka bilgilendirilmelidir. Aspirin, ağrı kesici, antibiyotik gibi reçetesiz ilaç kullanımı bile tedavi sırasında ya da sonrasında komplikasyonlara sebep olabileceğinden doktorun yönlendirmesine göre kesilmeli ya da azaltılmalıdır. Bazı gıda ve içecekler de kan sulandırıcı etkiler oluşturabileceğinden diyet konusunda da yine doktorun tavsiyeleri dinlenmeli ve dikkatle uygulanmalıdır.

Geçmişte başka estetik / kozmetik tedaviler geçirilmişse veya gelecekte düşünülüyorsa doktor bu konuda da mutlaka bilgilendirilmelidir.

Genel cilt sağlığı ve temizliği başarılı bir uygulama için çok önemlidir. Ciltte uçuk, enfeksiyon ya da benzeri durumlar varsa tedavinin ertelenmesi gerekebilir.

Botoks Kırışıklık Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kas yapısına, kırışıklık derecesine, anatomik yapıya ve deri kalınlığına göre kullanılacak botoks miktarı ve uygulama noktaları değişiklik gösterecektir. Botoks enjeksiyonu sırasında acı/ağrı çok az görülse de ihtiyaç duyulursa topikal anestezi kullanılabilir. Öncelikle bölge antiseptik solüsyonla temizlenir. Botoks ilacı ince uçlu iğnelerle belirlenen noktalara enjekte edilir. Uygulama genellikle 10 – 15 dakika içerisinde tamamlanır.

Bölge temizlendikten sonra botoks ilacı ince uçlu iğnelerle belirlenen noktalara enjekte edilir.

Botoks Kırışıklık Tedavisi Sonrası ve İyileşme Süreci

Tedaviden hemen sonra uygulama bölgesinde hafif kızarıklık, şişme ve hassaslık hissi normaldir. Bu hafif yan etkiler 1 – 2 gün içerisinde kendiliğinden düzelecektir. Hafif morarıklık ortaya çıkması da olağandır. Bu etkilerin hafifletilmesi için dilenirse buz kompresi uygulanabilir.Ender olmakla birlikte bazen birkaç gün süren baş ağrısı görülebilmektedir.

Kan dolaşımını hızlandıran aktivitelerden genellikle ilk 2 gün kaçınılmalı, uygulama bölgesine
masaj yapılmamalıdır. İlk 3 – 4 saat boyunca yatılmaması önerilir.

Botox etkilerini 2 – 3 gün içerisinde göstermeye başlar. Daha belirgin sonuçlar 7-10 gün sonra ortaya çıkacaktır. Tedavinin mimiklerdeki etkisi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte 3 – 5 ay kadar devam edecektir. Düzenli olarak botoks yaptıran kişilerde bu etki süresi giderek artacak ve mimiklerin kırışıkları azaltıcı etkisi daha belirgin olacaktır. İlk defa botoks uygulanan adaylarda daha belirgin sonuçlar için tedavi 3 – 4 ayda bir tekrarlanabilir. Sonrasında daha geniş aralıklarla da olsa tedaviye devam edilmesi sonuçların kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.

Botoks Kırışıklık Tedavisinin Fiyatı Ne Kadardır?

İşlemin maliyeti doğal olarak hastanın durumuna ve tedavi programına bağlıdır. Botoks kırışıklık tedavisi düşünülüyorsa en doğru yaklaşım randevu almak, beklentilerinizi doktorunuza anlatmak ve iyi bir aday olup olmadığınızı görmektir. Botoks tedavisinin iyi bir seçenek olabileceği belirlendikten sonra tedavi planı ve maliyeti belirlenecek ve size detaylı olarak bilgi verilecektir.

Botoks tedavisi hakkında bilgi almak, soru sormak veya randevunuzu oluşturmak için bizi arayabilir veya iletişim formlarımızı kullanabilirsiniz.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar