English Deutsch

Kimyasal Peeling

Deri dokusunun üst katmanlarındaki ölü veya hasarlı cilt hücreleri, lekeler ve yüzeysel kırışıklıklar cildin olduğundan yaşlı görünmesine sebep olabilir. Cildin üst tabakasının soyulmasını sağlayarak daha genç deri dokusunu ortaya çıkarmak için deri yüzeyine özel bir solüsyon uygulanmasıyla gerçekleştirilen kimyasal peeling, cilt kırışıklıklarının, akne izlerinin, deri lekelerinin ve diğer birçok cilt kusurunun tedavisinde uzun zamandır güvenle kullanılmaktadır.

Kimyasal peeling yaygın olarak yüz, boyun ve ellerde uygulanır. Kullanılacak olan kimyasal türü hedeflenen sonuca, uygulamanın derinliğine ve tedavi edilen cilt tipine göre belirlenir. Derin kimyasal peeling türevleri daha belirgin kusurların tedavi edilmesine olanak sağlar ancak iyileşme daha uzun sürer. Kimyasal peeling tedavisi doğal yaşlanma sürecini yavaşlatmaz ve gelecekte oluşacak cilt sorunlarını ve kırışıklıkları engellemez. Hastanın durumuna göre peeling uygulaması tek başına veya diğer estetik uygulamalarla birlikte planlanarak gerçekleştirilebilir.

Kimyasal peeling deri yüzeyine özel bir solüsyon uygulanmasıyla gerçekleştirilir.

Kimyasal Peeling Çeşitleri

Yüzeysel kimyasal peeling, nispeten hafif cilt kusurlarında genel iyileşme hedeflendiğinde ve genellikle bir seri halinde yapılır. Bu uygulamada cildin en dış tabakası soyulur. Hafif kırışıklık, akne, düzensiz cilt rengi, pürüzlülük ve güneşin sebep olduğu yüzeysel lekelenme gibi durumlarda bu seviye genellikle uygundur. Yüzeysel peeling uygulaması sonrasında iyileşme diğer türlere göre daha hızlı gerçekleşir.

Orta derece kimyasal peeling, en üst tabaka ve orta deri tabakasının kısmen soyulmasıyla gerçekleştirilir. Ciltte orta derecede renk değişikliği, yaşlılık lekeleri, akne izleri veya orta dereceli kırışıklıklar varsa daha bu seçenek daha uygun görülebilir. Orta derece peeling uygulaması sonrası iyileşme genellikle en az bir hafta kadar sürmektedir.

Derin kimyasal peeling uygulamasında uygulanan solüsyon derinin alt tabakasına kadar nüfuz eder. Orta derecede kırışıklık, daha belirgin güneş hasarı, derin akne izleri veya daha geniş cilt lekeleri varsa bu seçenek uygun görülebilir. Derin kimyasal peeling uygulaması genellikle hazırlık tedavisi gerektirir. Doktorunuz, bu durumda özel bir program oluşturacaktır. Derin kimyasal peeling sonrası iyileşme daha uzun sürer ve normal günlük hayata ve işe dönmek daha geç mümkün olacaktır.

Kimyasal Peeling İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Kimyasal peeling, genellikle sağlık durumu iyi tüm yetişkinlerde ve tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Daha koyu cilt tonlarında, tedaviden sonra cilt renginde koyulaşma riski daha yüksek olsa da doktorunuz durumu değerlendirecek ve hiperpigmentasyon riskini en aza indirmek için gerekli önlemleri alacaktır.

Adayın geçmişinde bazı cilt hastalıkları varsa, mevcut yara izlerinde renk düzensizliği görülüyorsa ya da İsotretinoin v.b. ilaçlar kullanılıyorsa kimyasal peeling uygun görülmeyebilir. Sağlık durumu ve ilaç kullanımı konusunda şeffaf olunmalı ve doktor eksiksiz bilgilendirilmelidir.

Tüm medikal/cerrahi kozmetik uygulamalarda olduğu gibi adayların işlem hakkında doğru bilgiye sahip olmaları çok önemlidir. Karar, geçerli sebeplerle ve gerçekçi beklentilerle verilmelidir.

Kimyasal Peeling Tedavisi Öncesi

Uygulama öncesi cildin olabildiğince sağlıklı olması önemlidir. Hedef bölgede herhangi bir açık yara, lezyon veya cilt enfeksiyonu olmamalıdır. Hazırlanmanın en iyi yolu, doktorunuz tarafından verilen tüm talimatları dikkatlice yerine getirmektir. Tedavinin kapsamına ve peeling türüne göre uygulamadan iki hafta öncesine kadar doğrudan güneşe maruz kalmamak, sigara ve alkolden uzak durmak ve verilen topikal bakım ürünlerini kullanmak dikkat edilmesi gerekenlerden bazılarıdır.

Tedavi öncesi doktorunuz ile sağlıklı bir iletişim çok önemlidir. Herhangi bir hastalık veya kullanılan ilaç varsa mutlaka hekime bildirilmelidir. Tedaviden önce bazı ilaçların kesilmesi gerekebilir. Duruma göre oral antivirallerin veya antibiyotiklerin kullanılması gerekebilir.

Tedavi gününde iyi dinlenmiş yeterli su tüketmiş olmak önemlidir. Makyaj yapmadan ve doktorunuzun bilgisi dışında herhangi bir cilt ürünü kullanmadan hazırlanılmalıdır.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

Uygulamada öncelikle hasta saç ve gözler korunacak şekilde hazırlanır ve cilt fazla yağları gideren bir solüsyon kullanılarak iyice temizlenir. Genellikle gerek görülmese de bazı derin peeling uygulamalarında bölge topikal anestezi kremiyle uyuşturulabilir. Sonrasında seçilen kimyasal peeling karışımı ince bir katman halinde hedef bölgeye sürülür ve 5 – 15 dakika kadar beklenir. Bu bekleme aralığında çoğu hasta hafif yanma ve sızlama hisseder. Bu belirtiler soğuk kompres yardımıyla hafifletilebilir. Bekleme süresi sona erdiğinde cilt yüzeyi dikkatle temizlenir ve bölge kontrol edilir.

Kimyasal Peeling Sonrası İyileşme

Hastalar genellikle uygulamadan hemen sonra hafif sızlama hissi ve kızarıklık dışında bir etki olmadan ile evlerine gidebilirler. İlk gün duş alınmamalı, tedavi edilen bölge yıkanmamalıdır. Uygulanan peeling türüne bağlı olarak kızarıklık ve bir hafta kadar sürebilecek olan pullanma ve soyulma normaldir. Orta ve derin peeling uygulamalarında daha belirgin kızarıklık, kabarma, kabuklanma, renk değişimi ve soyulma görülebilir. Bölge kesinlikle kaşınmamalı, soyulmaya başlayan deri koparılmamalı, keselenmemelidir. 

Uygulanan peeling türüne bağlı olarak ortaya çıkan soyulma genellikle 7 – 10 gün kadar sürer.

Ortaya çıkan cilt daha hassas olacağından birkaç ay boyunca doğrudan güneşe maruz kalınmamalı, bölge korunmalıdır. Doktorunuz, bölgeyi güneşe karşı korumak ve tedaviyi desteklemek amacıyla çeşitli krem ve ilaçlar yazabilir. Bunların belirlenen süre boyunca düzenli bir şekilde kullanılması önemlidir.

Enfeksiyon, yara izi, cilt tonunda değişiklik v.b. daha ciddi yan etkiler tedavi tecrübeli bir ekip tarafından gerçekleştirildiğinde ve hasta doktorun talimatlarını dikkatle yerine getirdiğinde çok nadir ortaya çıkar.

Gözle görülebilen sonuçların ortaya çıkması hastaya ve tedavi türüne göre bir hafta kadar sürebilir. Bir kaç hafta içerisinde sonuçlar daha belirgin olacaktır ve doktor kontrolünden sonra beklentilere göre takip seansları ve / veya ek tedavi yöntemleri planlanır.

Kimyasal Peeling İşleminin Maliyeti Ne Kadardır?

Uygulamanın ücreti diğer uygulamalarda olduğu gibi hastanın durumuna ve seçilen peeling türüne göre değişiklik göstermektedir. Kimyasal peeling tedavisi görmek istiyorsanız en doğru yaklaşım öncelikle doktorunuza muayene olup beklentilerinizi açık bir şekilde anlatmak ve uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmektir.

Muayeneden sonra kimyasal peeling sizin için uygun bir seçenek olarak görülürse doktorunuz fiyat dahil olmak üzere tüm konularda sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Daha fazla bilgi almak veya muayene randevusu oluşturmak için bizi hemen arayabilir ya da iletişim formlarımızı kullanabilirsiniz.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar