English Deutsch

Estetik Dolgu Tedavisi

Yaşlanmaya ve çevresel etkenlere bağlı olarak zamanla deri dokusunda yağ, hyaluronik asit, kolajen ve elastin miktarının azalması, buna bağlı olarak hacim kaybı, sarkmalar ve kırışıklıklar kaçınılmazdır. Estetik dolgu, bu belirtileri azaltmak, hacim ve kontör sağlamak ve daha diri bir görünüm elde etmek amacıyla hedef bölgeye dolgu malzemesi enjekte edilmesiyle uygulanan tedavi yöntemidir. Dolgu enjeksiyonu bazı adaylarda akne, yara gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan izlerin azaltılmasında da yararlı olabilmektedir.

Estetik dolgu tedavisinde dolgu maddesi belirlenen noktalara enjekte edilir ve bölge hafifçe masaj yapılarak kontrol edilir. Planlanan miktara ulaşılıncaya kadar enjeksiyonlara devam edilir.

Uygulamada yaygın olarak kullanılan hyaluronik asit, daha az olarak kalsiyum hydroxylapatit gibi FDA onaylı bir çok dolgu malzemesi mevcuttur. Hangi malzemenin kullanılacağı hastanın durumuna ve beklentilerine göre belirlenir.

Hyaluronik Asit Yüz Dolgusu

Dolgu tedavisinde sıklıkla kullanılan hyaluronik asit, deri dokusunda doğal olarak bulunan, cildin sıkı ve ve nemli kalmasına yardımcı olan bir maddedir ve yaşlanma sürecinde çok önemli bir rol oynar. Cildin su tutmasına büyük oranda yardımcı olan hyaluronik asit aynı zamanda elastin ve kolajen üretimini de destekler. Hyaluronik asit bugün, gelişmiş biyoteknik teknikler sayesinde yüksek saflıkta ve uyumlulukta üretilebilmekte ve dolgu tedavisinde güvenle kullanılabilmektedir.

Yakın geçmişte, daha çok yüzeysel kırışıklık tedavisinde ve dudak dolgusunda kullanılan hyaluronik asit, bugün cerrahi olmayan yüz germe ve genel yüz modelleme için tercih edilen en temel malzemelerden biridir. Diğer dolgu maddeleriyle karşılaştırıldığında hyaluronik asit etkisini daha çabuk gösterir ve iyileşme süreci de daha kısa ve rahat olmaktadır . Sonuçta hyaluronik asit dolgu tedavisi, mezoterapi ve botoks gibi takip tedavileriyle de desteklendiğinde cildin genç ve sağlıklı görünümü daha uzun süre korunabilmektedir.

Estetik Dolgu Tedavisi İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Cildin belli bir bölgesinde farklı sebeplerden sarkma, yüzeysel hacim kaybı ya da kırışıklık bulunan genel sağlık durumu iyi yetişkinler estetik dolgu uygulaması için genellikle uygun adaylardır.
Bölgedeki kırışıklık, sarkma ya da hacim kaybının seviyesine göre estetik dolgu her zaman tek başına yeterli olmayabilir ve gerektiğinde ek ya da farklı estetik uygulamalarla kombine edilebilir.

Adayların beklentilerini ve medikal durumlarını şeffaf bir şekilde açıklamaları ve doktoru eksiksiz bilgilendirmeleri beklenir. Doktor-hasta arasında sağlıklı iletişim, doğru bilgilenme ve gerçekçi beklentiler tüm estetik/kozmetik uygulamalarda olduğu gibi dolgu uygulamasında da çok ama çok önemlidir.

Estetik Dolgu Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İşlem öncesinde bölge antiseptik solüsyonla temizlenir ve gerek duyuluyorsa topikal anestezi uygulanarak uyuşturulur. Sonrasında dolgu malzemesi belirlenen noktalara enjekte edilir ve bölge hafifçe masaj yapılarak kontrol edilir. İstenen sonuç elde edilene kadar enjeksiyonlara devam edilir.

Genellikle hasta işlem sırasında çok rahattır ve ciddi ağrı/acı hissetmez. Dolgu miktarına ve hastanın durumuna göre uygulama genellikle 15 dakika kadar sürebilir. İşlem tamamlandığında bölge silinir ve gerek duyulursa buz kompresiyle rahatlama sağlanabilir.

Estetik Dolgu Sonrası ve İyileşme Süreci

İyileşme süreci hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte genellikle hasta uygulamadan hemen sonra normal hayatına dönebilir. İlk iki gün hafif ağrı ve şişme normaldir ve basit buz kompresi ile giderilebilir. Bu aşamadaki görüntü uygulamanın sonuçlarını temsil etmez. Sonuçların oturması bir hafta kadar sürebilir. Ağrı kesici kullanımına genellikle gerek kalmaz. İlk birkaç günü aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınılması tavsiye edilir. Kanama, enfeksiyon gibi daha ciddi yan etkiler çok nadir görülmektedir.

Çoğu dolgu uygulaması sonrasında elde edilen sonuçların kalıcılığı kullanılan malzemeye ve hastanın durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte aylarca, hatta yıllarca sürebilir. Sonuçta hemen her dolgu malzemesi er ya da geç dağılarak kaybolacaktır. Bu durum tamamen normaldir ve bir çok adayda uygulamanın belli aralıklarla tekrar edilmesinde bir sakınca yoktur .

Estetik Dolgu Tedavisinin Fiyatı Nedir?

Dolgu uygulamasının ücreti kullanılan malzemenin türüne, miktarına ve hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Muayeneden sonra dolgu tedavisi uygun bir seçenek olarak görülürse uygulama programı ve ücret belirlenecek, aday detaylı olarak bilgilendirilecektir.
Dolgu tedavisiyle ilgili fazla bilgi edinmek veya muayene randevusu oluşturmak istiyorsanız bizi hemen arayabilir ya da iletişim formlarımızı kullanabilirsiniz.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar