English Deutsch

Saç Mezoterapisi

Saçların zayıflaması ve dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda özellikle ilerleyen yaşla birlikte genetik, hormonal ve çevresel faktörlere bağlı olarak sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Uygun adaylarda saçlar tamamen dökülmeden önce uygulanabilecek tedavi yöntemleriyle dökülmenin önüne geçilmesi ve saçların sağlığının ve gürlüğünün korunması mümkün olabilmektedir. Mezoterapi bu tedavi yöntemlerinden biri olarak sıklıkla uygulanmaktadır. Vitaminler, mineraller, amino asitler, antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi faydalı faktörlerin cilde enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen ve cerrahi bir müdahale olmayan mezoterapi, hedef bölgede kan dolaşımını arttırmayı, doku yenilenmesini tetiklemeyi ve desteklemeyi hedefler.

Saç mezoterapisinde hedef bölgeye enjekte edilen vitaminler, mineraller, amino asitler, antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi faydalı faktörler saç köklerinin canlanmasına ve daha çok saç üretmesine yardımcı olur.

Saç dökülmesi tedavisinde mezoterapi, köklerin daha fazla saç üretmesine ve daha uzun süre aktif kalmasına yardımcı olmayı amaçlar. Uygun adaylarda saç ekimi sonrasında destek tedavisi olarak da kullanılabilen bu yöntem, uygulama kolaylığı ve ağrısız çabuk bir işlem olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmekte ve dünya genelinde birçok uzman tarafından güvenle uygulanmaktadır.

Saç Mezoterapisi İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Saçlarında zayıflama, incelme ve başlangıç aşamasında dökülme bulunan ya da bölgesel saç dökülmesi / zayıflaması bulunan çoğu yetişkin aday saç mezoterapisi için uygundur. Mezoterapi bölgede bulunan canlı ama zayıflamış saç foliküllerinin aktifliğini tetikleyerek etkisini gösterdiği için yanık ya da yara izi bulunan bölgelerde yararlı olmayacaktır. Saçların tamamen dökülmediği ama incelip zayıfladığı durumlarda bölgede enfeksiyon, egzama v.b. cilt problemleri yoksa ve hastanın genel sağlık durumu iyiyse mezoterapi tercih edilebilir. Yoğun sigara/alkol tüketimi kan dolaşımını ve iyileşmeyi kötü etkilediği için tedavinin etkinliğini azaltacaktır. Varsa mevcut hastalıklar, allerjiler ve ilaç kullanımları doktora mutlaka bildirilmelidir ve duruma göre beklenmeli veya başka tedavi yöntemleri düşünülmelidir. Tüm diğer estetik/kozmetik uygulamalarda olduğu gibi mezoterapi uygulamasında da hastaların tedavi hakkında doğru bilgi sahibi olması ve tedaviye gerçekçi beklentilerle karar vermesi gerekir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Muayeneden ve uzmanın gerek gördüğü tetkikler yapıldıktan sonra hastanın durumuna ve hedeflenen sonuca göre belirlenen mezoterapi karışımı hazırlanmış olacaktır. Uygulamada ilk olarak bölge antiseptik bir solüsyonla temizlenir. Ağrı/acı şikayeti neredeyse hiç görülmese de hassas adaylarda ihtiyaç duyuluyorsa topikal anestezi uygulanabilir. Sonrasında çok ince uçlu özel iğnelerle karışım hedef bölgeye kontrollü bir şekilde enjekte edilir ve bölge incelenir. Uzmanın uygun gördüğü miktara ulaşana kadar enjeksiyonlara devam edilir ve sonunda bölge silinerek temizlenir. Uygulama genellikle 20-30 dakika içerisinde tamamlanır.

Saç Mezoterapisi Sonrası ve İyileşme Süreci

Mezoterapi cerrahi bir işlem olmadığından, hastalar genellikle tedaviden hemen sonra normal hayatına geri dönebilir. Ciddi yan etki riski çok az olmakla birlikte tedavinin yapıldığı bölgede hafif morarma ve şişme görülebilir. Bu etkiler genellikle 1 – 2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur. İyileşmeyle birlikte hafif kaşınma hissi de normaldir. Tedaviden 1 gün sonra saçlar yıkanabilir. Varsa uzmanın önerdiği şampuan ve topikal ürünler düzenli olarak kullanılmalıdır. Bölgeyi güneşten ve çevresel etkilerden korumak için ilk bir kaç gün şapka ya da bandana kullanılabilir. 

Mezoterapinin etkilerinin gözle görülmesi bir kaç ay sürecektir. Bazı hastalar tek bir seans sonrasında bile gözle görülebilir gelişme bildirse de daha başarılı sonuçlar için genellikle 3 seans önerilir. Tedaviye devam edildikçe zamanla daha sağlıklı ve yoğun saçlar kendini göstermeye başlayacaktır. Mezoterapi uygun adaylarda diğer saç tedavileriyle birlikte planlanarak uygulanabilir.

Saç Mezoterapisinin Fiyatı Nedir?

Saç mezoterapisinin ücreti diğer uygulamalarda olduğu gibi hastanın durumuna ve uygulama programına göre değişiklik göstermektedir. Saç mezoterapisi düşünüyorsanız en doğru yaklaşım öncelikle doktorunuza muayene olup beklentilerinizi açık bir şekilde anlatmak ve uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmektir.

Muayeneden sonra mezoterapi tedavisi sizin için uygun bir seçenek olarak görülürse doktorunuz fiyat dahil olmak üzere tüm konularda sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Daha fazla bilgi almak veya muayene randevusu oluşturmak için bizi hemen arayabilir ya da iletişim formlarımızı kullanabilirsiniz.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar