English Deutsch
FUE Saç Ekimi FUE Saç Ekimi (Foliküler Ünite Extraksiyonu) Saç dökülmesinin başta genetik yatkınlık olmak üzere hormon bozukluğu, çevresel etkenler ve travma gibi pek çok sebebi olabilir. Dökülme kalıcıysa ve kişi durumdan rahatsız oluyorsa tedavi olarak farklı saç ekimi yöntemleri uygulanabilmektedir. FUE (Follicular Unit Extraction) yönteminde, saç kökleri yoğun ve sağlıklı bölgelerden tek tek alınıp dökülme olan bölgeye ekilmektedir. ...   Hemen Randevu Alın

FUE Saç Ekimi

Saç dökülmesinin başta genetik yatkınlık olmak üzere hormon bozukluğu, çevresel etkenler ve travma gibi pek çok sebebi olabilir. Dökülme kalıcıysa ve kişi durumdan rahatsız oluyorsa tedavi olarak farklı saç ekimi yöntemleri uygulanabilmektedir. FUE (Follicular Unit Extraction) yönteminde, saç kökleri yoğun ve sağlıklı bölgelerden tek tek alınıp dökülme olan bölgeye ekilmektedir. Günümüzde, saç ekiminde çoğunlukla bu yöntem kullanılmaktadır. Dikiş gerektirmeyen minor bir cerrahi uygulama olduğu için sıklıkla tercihen FUE yöntemi deneyimli bir cerrah tarafından steril ortamda gerçekleştirildiğinde komplikasyonlarla nadiren karşılaşılır ve çok başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Kalıcı erkek tipi dökülme görülen bireyler FUE yönteminin en sık uygulandığı gruptur.

FUE yöntemiyle ekilen saçlar yaklaşık 1 yıl içerisinde ekildikleri bölgeye uyum sağlar. Saç kökleri kişinin kendisine ait olduğu için yeni saç doğal renk ve karakterde uzar ve dökülme olmayan bölgelerden alındığı için kalıcı olur.

Bu yöntemde, ekilen saç sayısı kadar ekim yönü ve hatlarının doğallığı da önemlidir. Bu noktalara dikkat edildiğinde gayet doğal sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu yüzden FUE saç ekimini, alanında uzman, tecrübeli ve yetenekli bir cerrah gerçekleştirmelidir.

FUE Saç Ekimi İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

FUE yöntemi genel olarak saçları belli bir bölgede kalıcı olarak dökülmüş olup başka bölgelerde yeterli sağlıklı saç kökü bulunan yetişkin bireyler için uygundur.

Kafanın üst ve ön bölgelerindeki saçların dökülüp yan ve arka bölgelerde sık kaldığı, erkek tipi dökülme yaşayan bireyler bu yöntemin en sık uygulandığı gruptur. Erkek tipi saç dökülmesinin kalıcı halini alması genellikle 3 – 5 yıl kadar sürmektedir. Bu süreç devam ederken saç ekimi uygun görülmez ve PRP, mezoterapi gibi yöntemler düşünülmelidir.

Sakal, bıyık, kaş gibi bölgelerde yaşanan kalıcı dökülmelerde veya köselik gibi durumlarda FUE yöntemi hastanın durumuna ve dökülmeye sebep olan faktörlere bağlı olarak bazen uygulanabilmektedir.

Yanma, kesilme gibi travmalar sonucu ortaya çıkan dökülmelerde FUE yönteminin uygun olup olmayacağı derideki hasarın boyutuna ve cildin son sağlık durumuna bağlıdır.

• Genel sağlık durumu iyi olan kadın ve erkeklerde FUE yöntemi uygulanabilir.

• Sigara ya da başka nikotin ürünleri kullanılıyorsa saç ekiminden önce mutlaka bırakılmalıdır.

Tüm estetik / kozmetik uygulamalarda olduğu gibi FUE saç ekiminde de adayların genel sağlık durumlarının iyi olması gerekmektedir. Saç ekimine karar vermeden önce hazırlık sürecinden iyileşme sürecine ve ekim sonrası bakıma kadar tüm aşamalar hakkında bilgi edinilmesi ve gerçekçi beklentilere sahip olunması çok önemlidir.

FUE Saç Ekimine Hazırlanma Süreci

Saç ekimi öncesinde doktor, hastanın genel durumuna ve uygulamanın kapsamına bağlı olarak gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Genel olarak sağlık durumunu iyi tutmak, dengeli bir diyet sürdürmek, sigara ve alkolden uzak durmak önemlidir. Kan dolaşımını iyileştirmek için hem alıcı hem de verici bölgelere belli aralıklarla masaj uygulanabilir. Kullanılan ilaç varsa doktora mutlaka bildirilmelidir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların ve bazı besin takviyelerinin operasyon öncesinde kesilmesi gerekecektir. Gerekiyorsa hazırlanma sürecinde kullanılmak üzere farklı bir takım ilaçlar yazılabilir.

Operasyon günü hastaların iyi dinlenmiş, uykularını almış olmaları önemlidir. Saçlar normal bir şekilde yıkanıp kurutulmalı, genel hijyene dikkat edilmelidir. Kahvaltıda ağır besinler önerilmez. Saç ekimi sırasında ve sonrasında rahat edebilmek ve ekim bölgesini koruyabilmek için rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Önden iliklenen bol kesim bir gömlek genellikle uygun bir tercihtir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Gerçekleştirilir?

FUE saç ekimi hastane ortamında, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Saç alınacak bölge, nakledilecek kök sayısı ve ekim hatları önceden belirlenmiş olacaktır. Operasyonda ilk aşama saçların donör bölgeden mikrocerrahi bir aletle alınmasıdır. Önce saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır ve bölge sterilize edilir. Sonrasında lokal anesteziyle bölge uyuşturulur ve doktor saç köklerini çıkarmaya başlar. Çıkarılan köklere greft adı verilir.

Bu aşamada alınan her greft dikkatle incelenir ve sayılarak ve bir solüsyona yerleştirilir. Hedeflenen greft sayısına ulaşıldığında ekim aşamasına geçilir. Öncelikle ekim yapılacak bölge uyuşturulur ve greftlerin yerleştirileceği kanalların oluşturulmasına başlanır. Bu kanalların açısı, konumu ve sıklığı hedeflenen sonuca bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Son olarak greftler oluşturulan bu kanallara teker teker yerleştirilir.

FUE saç ekiminde donör bölgeden toplanan greftler hedeflenen noktalara teker teker yerleştirilir.

Ekilecek greft sayısına göre operasyon 5 – 7 saat kadar sürebilmektedir. Ekilecek greft sayısına ve hedeflenen sonuca bağlı olarak bazı hastalarda birden fazla seans gerekebilir. Bu durumlarda ikinci seans ilk seanstan en az 1 yıl sonra gerçekleştirilir. Uygun adaylarda santimetrekareye 55 – 60 hatta daha fazla greft ekmek mümkündür.

FUE Saç Ekimi Sonrası ve İyileşme Süreci

Ekimden hemen sonra donör bölge hafif olarak bandajlanır ve hasta 1 – 2 saat dinlendikten sonra eve dönebilir. Operasyon sonrasında hafif ağrı ve yanma hissi normaldir. Saçların alındığı bölgede ağrı daha sık görülmektedir. Bir kaç gün sürebilecek olan bu ağrı ve yanma gerekiyorsa basit ağrı kesicilerle hafifletilebilir. Nadir olmakla birlikte özellikle nakledilen greft sayısı yüksek olduğunda şişme ve morarma ortaya çıkabilir. Alın ve göz çevresini de etkileyebilecek olan bu durum genellikle bir hafta içerisinde tamamen düzelir. Bandaj ekimden bir gün sonra çıkarılır. Enfeksiyona karşı genellikle 5 gün kadar antibiyotik kullanılır.

En sık görülen yan etki kaşıntı hissidir ve 2 hafta kadar devam edebilir. Bu his normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve bölge asla kaşınmamalı, dokunulmamalıdır. Köklerin alındığı ve ekildiği noktalarda doğal olarak oluşacak olan kabuklanmalar 1 – 2 hafta içerisinde ortadan kaybolur.

İyileşme sürecinin ilk 10 günü çok önemlidir. Bu süreçte yastıklarla başı yüksek tutacak şekilde sırt üstü yatılması hem bölgenin korunması hem de şişliğin önlenmesi için önemlidir. Saç bu aşamada doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı, sert hava koşullarından ve kirletici etkilerden dikkatle korunmalıdır. Ekim yapılan bölge ilk 3 gün yıkanmamalıdır ama bu bölge kuru tutulmak şartıyla duş alınmasında bir sakınca yoktur.

İlk yıkama genellikle ekimden 3 gün sonra bölgeye losyon uygulanarak, ılık suyla çok nazik bir şekilde yapılmaktadır. Kullanılacak losyon ve şampuan doktor tarafından belirlenecek, yıkama şekli ve sıklığı ayrıntılı bir şekilde hastaya anlatılacaktır.

Uzama Süreci ve Ek Tedaviler

Ekilen saçlar ilk 1 – 3 ay içerisinde geçici olarak dökülür ve 3. aydan sonra doğal bir şekilde uzamaya başlar. Sonuçlarının oturması 1 yıl kadar sürmektedir. Bu süreçte doktor hastayı belirli aralıklarla kontrol eder ve yönlendirir. Ekim sonrası saçların güçlenmesi ve uzaması bazı ilaç ve vitaminlerle desteklenebileceği gibi, gerekli görüldüğünde prp, mezoterapi gibi ek tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Sonuçta ekilen saçlar hastayla birlikte doğal yaşlanma sürecine devam edecek ve hastanın genel sağlık durumundan etkilenecektir. Bu yüzden hastanın sağlığını koruması saçlarını da koruması anlamına gelmektedir. Normalde olduğu gibi saç ekimi sonrasında da dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak, sigara ve alkol gibi zararlılardan uzak durmak, stresten kaçınmak hastanın saçlarını korumasına yardımcı olacaktır.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.