English Deutsch

PRP Saç Tedavisi

Platelet Rich Plazma (PRP), hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesine karşı sıklıkla uygulanan etkili bir tedavi yöntemidir. İnsan kanı doğal olarak doku yenilenmesine ve iyileşmesine yardımcı olan kök hücreleri ve temel büyüme faktörlerini içermektedir. PRP yönteminin temel amacı, hastanın kendi kanından elde edilen bu faktörleri kullanarak saç köklerini aktif büyüme aşamasına teşvik etmektir.

PRP uygulamasının erkek ve kadın tipi saç dökülmesi olan hastalarda saç dökülme hızını yavaşlatarak ve incelen saçların kalınlaşmasını sağlayarak saç dökülmesine karşı etkili olduğu laboratuvar çalışmalarında gösterilmiştir. PRP saç tedavisi tek başına ya da FUE saç ekimi gibi diğer uygulamalarla birlikte planlanıp uygulanabilmektedir.

PRP yönteminin temel amacı, hastanın kendi kanından elde edilen temel büyüme faktörlerini kullanarak saç köklerini aktif büyüme aşamasına teşvik etmektir

PRP Saç Tedavisi Kimlerde Uygulanır?

Saç dökülmesi problemi yaşayan tüm sağlıklı yetişkinler genellikle PRP yöntemi için uygundur. PRP, saç dökülmesinin erken evrelerinde ve genellikle zayıflayan saçların yeniden güçlendirilmesi için sıklıkla uygulanmakla birlikte, uygun adaylarda saç dökülmesinin hemen her evresinde etkili olabilmektedir ve saç ekimi sonrası da önerilebilir.

PRP, bölgedeki zayıf ama hala canlı olan foliküllerin güçlendirilmesine dayalı bir tedavi yöntemi olduğu için yara / yanık sebebiyle dökülen saçların tedavisinde etkili olmayacaktır. Ağır sigara, uyuşturucu veya alkol kullanımı olan, kanama problemi bulunan ya da kan değerleri uygun olmayan hastalarda da PRP etkili olmaz ve öncelikle bu sorunların tedavisi düşünülmelidir.

Diğer tüm estetik/kozmetik uygulamalarda olduğu gibi PRP tedavisinde de hastaların gerçekçi beklentilere sahip olması ve süreci iyi anlamaları çok önemlidir.

PRP Tedavisine Nasıl Hazırlanılır?

PRP uygulamasında doktor seçimi çok önemlidir. Saç restorasyonunda uygulanan PRP tekniği vücudun diğer bölgelerinde kullanılan tekniklerden farklı olduğundan bu alanda tecrübeli bir uzman tercih edilmelidir. Muayene sırasında doktor uygulamayı planlayacak ve hastayı bilgilendirecektir.

Uygulamadan önce varsa sigara / alkol kullanımı tamamen bırakılmalı, genel sağlığa ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Aspirin gib kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulmalı. Kullanılan başka ilaçlar varsa doktor mutlaka bilgilendirilmelidir. Uygulama günü bölgeye minoksidil gibi herhangi bir topikal serum veya ilaç uygulanmamalı, bölge temiz tutulmalıdır.

PRP Saç Tedavisi Nasıl Uygulanır?

PRP uygulamasında öncelikle hastadan az miktarda kan alınır. Alınan kan ayırma ve işlemi için tıbbi bir santrifüj cihazına yerleştirilir. Sonrasında kana trombositleri uyaran ve plazmanın enjekte edildiği yerde kalmasına ve dağılmamasına yardımcı olan bir aktivasyon maddesi eklenir. Bu işlem tedavinin hedef bölgeye odaklanmasını sağlar. Sonuçta hazırlanan zengin plazma planlanan alanlara enjekte edilmek üzere bir şırıngaya aktarılır.

Bölge antiseptik solüsyonla temizlendikten sonra enjeksiyona başlanır. Uygulamada ağrı/acı genellikle çok azdır. Enjeksiyon çok ince uçlu bir iğneyle gerçekleştirildiği için işlem anestezi olmadan da yapılabilir. İhtiyaca göre PRP birden fazla alana uygulanabilir. Tedavi bölgesinin genişliğine ve hastanın durumuna bağlı olarak uygulama toplamda 20 – 30 dakika kadar sürer.

PRP Saç Tedavisi Sonrası ve İyileşme Süreci

Uygulamadan hemen sonra hasta eve dönebilir. Şişlik, kızarıklık, ağrı ve kaşıntı hissi normaldir ve hastanın durumuna göre 1-2 hafta kadar sürebilir. Bu süre boyunca bölge direkt güneşten ve sert hava koşullarından korunmalı, temizliği doktorun tavsiyelerine uyarak gerçekleştirilmelidir. Normal günlük fiziksel aktivitelere dönülmesinde bir sakınca yoktur. Daha ağır fiziksel aktiviteler 2-3 gün kadar ertelenmelidir.

İyileşme sürecinin doğal bir parçası olan şişlik, kaşıntı hissi ve hafif ağrı dışında ciddi yan etki riski çok düşüktür. Uygulamada kullanılan plazma kişinin kendisinden alındığı için antijenik reaksiyon riski de yoktur. Enfeksiyon riskini azaltmak için bölge temiz tutulmalı ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.

PRP vücudun doğal mekanizmalarıyla uyum halinde işleyen bir tedavi olduğundan sonuçlar kendini hemen göstermez. Güçlenen ve sıklaşan saçların fark edilir hale gelmesi birkaç ay sürebilir. İyileşmenin seyrine ve elde edilen sonuçlara göre uygulamanın tekrar edilmesinde ya da başka tedavi yöntemleriyle desteklenmesinde bir sakınca yoktur.

PRP Saç Tedavisinin Fiyatı Nedir?

Tedavinin ücreti adayın durumuna ve uygulama programına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Her aday için uygulanacak plazma miktarı ve seans sayısı farklı olacaktır. Muayene ve ilk görüşme sonrasında ve PRP tedavisi uygun bir seçenek olarak görülürse uygulama programı oluşturulacak, ücret belirlenecek ve aday bilgilendirilecektir.

PRP saç tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak veya muayene randevusu oluşturmak için bizi hemen arayabilir ya da iletişim formlarımızı kullanabilirsiniz.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar