English Deutsch
Baldır Protezi Baldır protezi baldır hacmini büyütmek ve şeklini geliştirmek için uygulanan bir cerrahi bir müdahaledir. Birçok insan baldır kaslarının şeklinden ya da boyundan, kısa giysiler giymekten kaçınacak derecede şikâyetçi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yoğun egzersiz yapıldığında bile istenen sonuçların alınamaması, özellikle üst bacak kaslarına göre oranlı bir görüntünün sağlanamaması durumuyla karşılaşılabilmektedir. ...   Hemen Randevu Alın

Baldır Protezi

Baldır protezi baldır hacmini büyütmek ve şeklini geliştirmek için uygulanan bir cerrahi bir müdahaledir. Birçok insan baldır kaslarının şeklinden ya da boyundan, kısa giysiler giymekten kaçınacak derecede şikâyetçi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yoğun egzersiz yapıldığında bile istenen sonuçların alınamaması, özellikle üst bacak kaslarına göre oranlı bir görüntünün sağlanamaması durumuyla karşılaşılabilmektedir. Baldır protezleri aynı zamanda sinir hastalıkları ya da kazalar gibi nedenlerden dolayı oluşmuş şekil bozukluklarını ve kayıplarını düzeltmek için de uygulanabilir. Şekilli, yumuşak silikon protezler bu bölgelere uygulanmaktadır.

Baldır Protezi

Uygun Adaylar Kimlerdir

Kadınlar ve erkekler farklı nedenlerle baldır protezine yönelebilmektedir. Erkekler genelde kas bütünlüğünü geliştirmek ve arttırmak isterken kadınlar daha orantılı bir vücuda sahip olabilmek için uyluklarıyla baldırları arasındaki oranı iyileştirmeyi amaçlamaktadırlar. Vücut geliştirme ile ilgilenenler sık olarak, normal şartlarda geliştirilmesi çok zor olan bu kasın dinamik yapısını güçlendirmek istemektedirler. Anatomik yapısı nedeniyle kişiden kişiye değişiklik gösteren bu kas, kimi durumlarda çok uzun yıllar yoğun çalıştırıldığında bile istenilen boyut ve şekle gelemeyebilir. Baldır protezi ameliyatı ile baldıra hacim ve şekil kazandırılabilmekte ve bu durum giderilebilmektedir.

Doğru şekil ve boyun belirlenmesinde cerrahın becerisi çok önemli rol oynamaktadır. Cerrah ameliyat sırasında baldıra doğru oranı ve şekli vermeli, daha sonra oluşabilecek değişimleri de öngörerek müdahalesini gerçekleştirmelidir. Genelde sağlık durumu ortalama ve üstü iyilikte olan her hasta uygun aday sayılabilir.

Çocuk felci, spina bifida ve yumru ayak gibi kemikle ilgili durumlardan kaynaklanan bozukluklarda baldır protezi tedavi yerine geçmese de anatomik dengenin sağlanması için uygulanabilir.

Ameliyat

Baldır protezi ameliyatında yumuşak silikon implantlar mevcut kas üzerinde uygun bölgelere yerleştirilmekte ve bu şekilde baldıra hacim, şekil verilmektedir. Duruma göre tek ya da her iki bacağa yerleştirilebilecek bu implantlar diz arkasında ki kıvrımlar arasından yapılan küçük kesilerle yerleştirilmektedir. Hastaların tercihine göre kasın farklı bölgeleri farklı boyutlarda hacimlendirilebilir. Sonuçta baldır kası daha hacimli olacak ve daha düzgün hatlara sahip olacaktır.

Bacaklar muayene esnasında ölçülmekte, uygun boydaki implantlar ameliyat öncesinde hazırlanmaktadır. Ameliyat genel anestezi altında, hasta yüz üstü yatar şekilde gerçekleştirilir. Gastrocnemius kasının fascia’sında bir kesi yapılır. Fascia kasın üzerini örten lifli bir yapıdır. Bu yapı ile kas arasında bir cep oluşturmak için özel bir cerrahi alet kullanılmaktadır. Bu cep implantın kusursuz bir şekilde yerleştirilebileceği boyuta getirilir. İmplant nazikçe oluşturulan cebe yerleştirilir. İkinci implant için de aynı işlem tekrar edilir. İşlem tamamlanırken şekil tekrar kontrol edilir ve beklenen sonuç alınmışsa kesi dikişlerle kapatılır. Hasta sırt üstü yatar konuma getirilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası iyileşme süreci, kısa dönem ve uzun dönem olarak ikiye ayrılabilir. Kısa dönem ameliyattan hemen sonraki yaklaşık bir haftalık süredir. Yatarken hastanın ayaklarını yüksek konumlandırması şişlikleri ve buna bağlı rahatsızlık hissini azaltacaktır. İlk bir, iki gün hasta yatakta bu şekilde dinlenecektir, bir yakının yardımıyla ev içerisinde kısa mesafeleri yürüyebilmesi mümkündür. İki gün sonrasında sargılar alınır ve hastaya mümkün olduğunca sık yürümesi tavsiye edilir. Bu sayede kaslar implantlarla uyumlu hale daha çabuk gelecektir. Deri de bu sayede kasın şekline oturacak ve rahatlayacaktır. Sargılar alındıktan sonra hastanın duş almasında bir sakınca yoktur. Bir hafta kadar sonra yürürken çok rahat olunmasa da giderek daha uzun mesafeler yürünmesi mümkün hale gelecektir. Yürümenin neredeyse tamamen normal hale gelmesi üç hafta kadar sürebilir. Bu süre hastalar arasında çok değişiklik gösterebilmektedir.

Uzun dönem iyileşme süreci ameliyattan 3, 4 hafta kadar sonra başlar. Yürüme normalleşmeye başlar, deri kas üzerine iyice yayılır ve gergin, parlak görünümü ortadan kalkmaya başlar. Kesilerin yapıldığı bölgelerde ufak morluklar görülebilir. Bunlar zamanla kaybolacaktır. Koşmak, bisiklet kullanımı, ağırlık çalışmak gibi zorlayıcı fiziksel aktivitelere hastanın iyileşme hızına göre bir ay kadar sonra başlanması mümkündür. Herhangi bir komplikasyon gerçekleşmediğinde genelde hasta eski fiziksel rahatlığına bir, iki ay içerisinde geri dönecektir.

Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar

Ameliyat sonrası enfeksiyon tüm cerrahi müdahalelerde mevcut olan bir risktir. Kanama, sinirsel hasar, implant kayması ve asimetri mevcut riskler arasındadır.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar