English Deutsch
Meme Büyütme Ameliyatı İmplantla Meme Büyütme Ameliyatı Memeler, geleneksel olarak doğurganlığın ve çekiciliğin simgesi haline geldiğinden, bir kadının fiziksel görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bireyin memelerinin boyutunu ve/veya şeklini geliştirmek isteyebileceği birçok durum olabilir. Çoğu aday, memeler istenilenden daha küçük olduğu için bu ameliyatı tercih etmektedir. Bazı adaylarda memelerden biri doğuştan eksik olabilirken bazen iki meme ...   Hemen Randevu Alın

Meme Büyütme Ameliyatı

Memeler, geleneksel olarak doğurganlığın ve çekiciliğin simgesi haline geldiğinden, bir kadının fiziksel görünümü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bireyin memelerinin boyutunu ve/veya şeklini geliştirmek isteyebileceği birçok durum olabilir. Çoğu aday, memeler istenilenden daha küçük olduğu için bu ameliyatı tercih etmektedir. Bazı adaylarda memelerden biri doğuştan eksik olabilirken bazen iki meme arasında belirgin bir asimetri vardır. Meme büyütme ameliyatıyla bu tür doğumsal meme deformiteleri de düzeltilebilmektedir. Günümüzde simetri sağlanması ve meme boyutunun büyütülmesi silikon implantlar kullanılarak yapılmaktadır.

Meme boyutunu kısmen büyütmek için hastanın kendi yağ dokusunu kullanmak mümkün olsa da bu yöntemde sonuçlar tamamen kalıcı değildir.

Silikon İmplantlar

Silikondan oluşan ürünler medikal ve kozmetik sektörlerinde çeşitli amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadır. Meme büyütme ameliyatında kullanılan implantın da temel malzemesi dış kısmı oluşturan silikondur. Bu tabaka, etrafındaki dokulara uyum sağlayan pürtüklü bir dokuya sahiptir. İç dolgu malzemesi silikon bazlı bir tür jel veya salin çözeltisi olabilir. Bazı implantlar dolgu içermez ve ameliyat sırasında salin ile doldurulur. 

Anatomik implantlar olarak da adlandırılan gözyaşı şeklinde meme implantları ve yuvarlak implantlar bulunmaktadır. Seçilecek implant tipi hastanın durumuna ve beklentilerine göre belirlenir.

Meme büyütme ameliyatında adayın durumuna ve beklentilerine göre farklı implant seçenekleri bulunmaktadır.

Meme Büyütme İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Genellikle memelerinin boyutunu büyütmek veya şeklini geliştirmek isteyen sağlıklı her yetişkin, ameliyat için uygun birer adaydır. Bazı hastalıklar, ciddi sağlık sorunları, hamilelik veya emzirme varsa meme büyütme ameliyatı yapılmayacaktır. Aday 40 yaşından büyükse öncelikle mamografi istenir ve duruma göre meme ultrasonu gibi diğer tarama tekniklerine ihtiyaç duyulabilir. Her zaman olduğu gibi adayın sigara içmemesi ve aşırı alkol tüketmemesi tercih edilir.

Meme büyütme ameliyatını düşünen adaylar doktorla iletişiminde şeffaf ve net olmalıdır. Tüm cerrahi kozmetik uygulamalarda olduğu gibi meme büyütme ameliyatında da hastanın uygulama hakkında doğru bilgi edinmesi ve gerçekçi beklentilere sahip olması çok önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerraha ve hastaya bağlı olarak çeşitli teknikler kullanılabilir ve her tekniğin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Ameliyat hastanede, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Öncelikle implantı yerleştirmek için 4-5 cm’lik bir kesi yapılır. Kesi, memenin doğal kıvrımı boyunca meme altında (Submammarian), meme başı altında ve çevresinde (Circumareolar) ya da kolların altında (Axiller) yapılacaktır. İmplant meme dokusunun arkasına veya kas dokusunun arkasına yerleştirilebilir.

Ameliyat genellikle 1 – 2 saat kadar sürer. Kullanılan tekniğe ve ameliyatın kapsamına bağlı olarak değişmekle birlikte, çoğu hasta ameliyat olduğu gün veya ertesi gün eve gidebilir.

Meme Büyütme Sonrası ve İyileşme Süreci

Ameliyattan sonra hastalar nispeten rahattır ve genellikle şiddetli ağrı olmaz. İmplant kas dokusunun arkasına yerleştirilmişse bazı hareketler ağrılı ve kısıtlayıcı olabilir. Destek için özel bir sütyen veya bandaj kullanılır. Çözünmeyen dikişler kullanılmışsa, bunlar 10 ila 12 gün içinde alınır. Şişlik, uyuşma ve hafif morarma erken dönemde normaldir. Bu belirtiler hızla kendi kendine geçecektir. Hasta genellikle 3 – 4 gün içinde işe dönebilir. Yorucu fiziksel aktiviteler 2 aya kadar önerilmez.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde bölgeyi desteklemek için özel bir sütyen veya bandaj kullanılır.

Meme büyütme ameliyatından sonra en sık görülen şikayetlerden biri meme çevresinde şişlik ve ağrıdır. Bazı hastalar, meme uçlarında zamanla azalan veya artan hassasiyet, bazen de kesi çevresinde uyuşma yaşarlar. Kesi türü ne olursa olsun, izler başlangıçta belirgin olacak, zamanla silikleşecektir. Enfeksiyon ve kanama gibi daha ciddi komplikasyonlar çok nadir görülür. Yine çok nadir olmakla birlikte bazı durumlarda vücut implantı reddedip bir kapsülle çevrelemeye veya atmaya çalışabilir. Bu gibi ciddi durumlarda implantın cerrahi olarak çıkarılması gerekir. 

Dış tabakası oldukça ince olsa da implant son derece esnek ve sağlamdır. Ancak araba kazası veya yüksekten düşme gibi şiddetli fiziksel travmalarda yırtılma meydana gelebilir. Hafif ve orta yoğunlukta masaj yapılmasında bir sakınca yoktur. Hasta ameliyattan yaklaşık 2 ay kadar sonra yüz üstü uyumaya başlayabilir. Bazı vakalarda dolgu malzemesi implantın dışına sızabilir. Bu durumda malzeme jel bazlı ise bölgede bazı kitleler oluşabilir. Salin dolgu kullanılmışsa olası bir sızıntı vücut tarafından zararsız bir şekilde emilir. İmplantlar mamogram, ultrason gibi tarama işlemlerinde herhangi bir engel oluşturmaz.

Meme Büyütme Ameliyatının Fiyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatının fiyatı hastanın durumuna ve kullanılan implanta göre değişiklik göstermektedir. Muayeneden sonra meme büyütme ameliyatı uygun bir seçenek olarak görülürse ameliyat programı ve ücret belirlenecek, aday detaylı olarak bilgilendirilecektir. Meme büyütme ameliyatıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek veya muayene randevusu oluşturmak istiyorsanız bizi hemen arayabilir ya da iletişim formlarımızı kullanabilirsiniz.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar