English Deutsch
Burun Estetik Ameliyatı (Rinoplasti) Estetik Burun Ameliyatı Doğuştan, yaşlanmaya bağlı veya travmaya bağlı olarak burunun görünümünde ve fonksiyonunda bozukluklar olabilir. Burun boyu ve şekli bir insanın görünümünde en önemli etkendir ve başka hiçbir şey görünümü burundan fazla etkilemiyor. Yüzün en belirleyici karakteristiği olması nedeniyle burundaki en küçük bir değişiklikle bile görünümde çok ciddi gelişme elde edilebiliyor. Uygun ...   Hemen Randevu Alın

Burun Estetik Ameliyatı (Rinoplasti)

Doğuştan, yaşlanmaya bağlı veya travmaya bağlı olarak burunun görünümünde ve fonksiyonunda bozukluklar olabilir. Burun boyu ve şekli bir insanın görünümünde en önemli etkendir ve başka hiçbir şey görünümü burundan fazla etkilemiyor. Yüzün en belirleyici karakteristiği olması nedeniyle burundaki en küçük bir değişiklikle bile görünümde çok ciddi gelişme elde edilebiliyor.

Uygun Adaylar Kimlerdir?

Tüm yüz plastik cerrahi işlemlerdeki gibi, hastanın sağlıklı bir vücuda ve gerçekçi beklentilere sahip olması gerekir. Bunun yanında ameliyatı anlamak da önem taşır. İdeal rinoplasti diye bir şey olmasa da, amaç burnu estetik olarak geliştirmek ve yüz hatlarınızla daha uyumlu hale getirmektir.

Cilt tipi, etnik köken ve yaş dikkate alınacak önemli faktörlerdendir. Burunda değişiklik yapılmadan önce genç hastaların gelişmelerini tamamlamaları genellikle 15-16 yaşına kadar beklenmelidir. Nefesin ciddi şekilde sorunlu olduğu durumlarda istisnalar olabilir.

Ameliyat Öncesi

Fotoğrafınız çekilecek ve sizinle birlikte iki boyutlu çalışma yapılacaktır. Size burun içerisindeki kemik, kıkırdak gibi yapıların nasıl şekillendirilebileceğini ve buruna nasıl yeni bir şekil verilebileceğini anlatılacak ve örneğin çenedeki bir değişikliğin beklenen sonucu nasıl etkileyebileceğini açıklanacaktır. Tüm hastalara sinüs tomografisi çekilmesi uygundur.

Ameilyat Nasıl Gerçekleştirilir?

Önce kesiler yapılır ve kıkırdak ve kemikten oluşan burunu taşıyan sisteme erişilir. Kesilerin büyük bölümü görünmeyecek şekilde burnun içinden yapılır. Bazı vakalarda burun delikleriyle derinin birleştiği noktadan bir kesi yapılır. Sonrasında belli miktarda kemik ve kıkırdak alınarak, eklenerek ya da düzenlenilerek burna yeni şekli verilir. Burunla üst dudak arasındaki açı daha genç bir görünüm elde etmek ya da bir şekil bozukluğunu ortadan kaldırmak için değiştirilebilir.

Sonrasında dokular yeni burun yapısının üzerine tekrar donatılır ve kesiler kapatılır. Sabitleyici bir malzeme ile burun dışarıdan desteklenerek iyileşmesinde yeni şekil korunur. Burun içinde yumuşak, emici bir malzeme kullanılarak burun kanalları arasındaki septum adı verilen duvarın sabitliği sağlanabilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan hemen sonra burun üzerine burnu korumak ve yapıyı sabit tutmak için en az 5-7 gün boyunca burunda kalacak olan sabitleyici bir malzeme yerleştirilecektir. Yüzünüzde özellikle ameliyattan sonraki ilk gün şişkinlik hissi olacaktır. Ağrı kesicilere gerek duyulabilir. Ameliyat sonrasında ki bir hafta boyunca sümkürmekten kaçınmanız gerekecektir. Ameliyat sonrasındaki ilk günlerde şişme ve göz etrafında morluklar olabilir. Buz tedavisi genellikle morlukları azaltır ve rahat etmenizi sağlar. Genellikle sonradan alınması gerekmeyen çözünebilir dikişler kullanılır. Burun dışındaki sabitleyici malzeme genellikle ameliyattan 7 gün sonra çıkarılır.

Özellikle doktorunuzun verdiği “ameliyattan sonra belli bir süre boyunca başınızı dik tutmak” gibi direktiflere uymanız büyük önem taşır. Ameliyat sonrasında bir kaç hafta bazı aktiviteler yasaklanır. Güneşe maruz kalma, aşırı efor sarf etmekten ve riskli hareketlerden kaçınılmalıdır. Eğer gözlük kullanıyorsanız özel düzenekler yardımıyla gözlüğün buruna yük bindirmesi engellenmelidir. Bazen bant gibi malzemeler kullanılarak ameliyat bölgesine baskı yapmadan gözlük takabilmek mümkündür.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Başlıklar