English Deutsch
Meme Küçültme Ameliyatı Göğüs Küçültme Ameliyatı Nedir? Büyük ve sarkık memelere sahip olan kadınlarda aşırı ağırlık nedeniyle sırt ve boyun ağrılarından deri rahatsızlıkları ve kemik bozukluklarına, bazen nefes sorunlarına kadar bir çok problem ortaya çıkabilir. Sütyen askıları omuzlarda kısmi çökmelere neden olabilir ve özellikle ergenlikte kendinden utanma gibi sorunlar yaşanabilir. Göğüs küçültme operasyonunda ...   Hemen Randevu Alın

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nedir?
Büyük ve sarkık memelere sahip olan kadınlarda aşırı ağırlık nedeniyle sırt ve boyun ağrılarından deri rahatsızlıkları ve kemik bozukluklarına, bazen nefes sorunlarına kadar bir çok problem ortaya çıkabilir. Sütyen askıları omuzlarda kısmi çökmelere neden olabilir ve özellikle ergenlikte kendinden utanma gibi sorunlar yaşanabilir. Göğüs küçültme operasyonunda yağ ve bez dokuları çıkarılır ve fazla deri alınır. Göğüsler küçültülmüş, sıkılaştırılmış ve hafifletilmiş olur. Aynı zamanda meme ucu çevresinin de küçültülmesi mümkündür.
Amaç kadınların daha küçük, düzgün şekilli ve vücutlarıyla oranlı memelere sahip olmalarını sağlamaktır.

Uygun Adaylar Kimlerdir?
Göğüs küçültme ameliyatı yalnızca estetik gelişme amaçlı değil, fiziksel rahatlık içinde yapılır. Ameliyatı düşünen çoğu kadın kendilerine fiziksel rahatsızlık veren ve aktivitelerini sınırlayan aşırı büyük memelerden şikayetçidirler.

Tüm cerrahi müdahaleler bazı belirsizlikler ve riskler taşır.
Meme küçültme basit bir ameliyat değildir. Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi komplikasyonlar mümkündür. Bu komplikasyonlar kanama, enfeksiyon ya da anestetik malzemeye karşı alerji olarak sayılabilir. Bazı hastalarda ameliyat sonrasında meme uçlarında yaralar oluşabilir. Bu yaraların pansumanlarla tedavisi mümkündür. Ameliyat öncesi ve sonrası için doktorunuzun tavsiyelerine dikkatle uyarak riskleri azaltabilirsiniz.

Ameliyatın Planlanması
İlk muayenenizde beklentilerinizi söylemeniz önemlidir. Her doktor size uygun şekil ve boy hakkında farklı görüşlere sahip olabilir. Göğüslerinizin boyutu ölçülecek ve ameliyat öncesi ve sonrası karsılaştırmalar için fotoğraf çekilecek. Görüşmelerde müdahaleyi etkileyecek yaş, meme boy ve şekli ve deri kalitesi gibi değişkenlerin operasyona etkileri belirtilir.

Ameliyata Hazırlık
Ameliyat öncesi yaşınıza göre mamografi veya ultrasonografi çektirmeniz istenir. Aynı zamanda ameliyat öncesi dikkat etmeniz gereken konularda size açıklamalar yapılacaktır. Meme küçültme ameliyatı genellikle kan nakli gerektirmez, ne var ki eğer ciddi boyutlarda doku çıkarımı söz konusuysa kan nakli gerekebilir.

Ameliyat
Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat için kullanılan teknikler meme ucu çevresinden aşağı uzanan tek bir çizgi ve daha büyük memelerde çapa şeklinde, aşağı uzanan ve meme altındaki kıvrım üzerinde devam eden bir kesiyle uygulanan tekniktir. Cerrah fazla yağ ve dokuyu çıkarır, fazla deriyi alır ve meme ucunun yerini belirler. Daha sonra deri ortada birleştirilir ve göğüse yeni şekli verilir. Gerektiğinde koltuk altından liposuction uygulanarak yağ fazlası alınabilir. Çoğu vakada meme uçları kan damarlarına ve sinirlere bağlı kalacaktır. Ne var ki göğüsler aşırı sarkık ve büyükse meme uçları daha yüksek bir konumda geri dikilebilir. Bu durumda meme ucunda belli bir hissiyat kaybı yaşanabilir.

Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası elastik bir bandaj ile sargılanabilir ya da tül sargılar üzerine cerrahi bir sütyen giydirilebilirsiniz. İlk bir iki gün memelerinize kan sızıntısını almak için dren yerleştirilir. İlk bir kaç gün özellikle yüzükoyun yattığınızda ya da öksürdüğünüzde ağrılarınız olabilir. Doktorunuzun size reçete edeceği ağrı kesicilerle bu ağrılar azaltılabilir. Bandajlar ameliyattan bir hafta sonra çıkarılır, cerrahi sütyeni şişlikler ve morluklar azalana kadar, bir kaç hafta boyunca sürekli giymeniz gerekir. Ameliyatta tamamen eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınmamaktadır.

İyileşme Süreci
Bir ya da iki gün içerisinde ayağa kalkabilecek olsanız da ağrılarınız bir, iki hafta kadar devam edebilir. Üç dört hafta boyunca ağır şeyler kaldırmanız ya da itmeniz sakıncalıdır. Bir çok kadın aşırı fiziksel aktiviteler gerektirmedikçe işlerine iki haftada dönebilirler. Ne var ki eski fiziksel gücünüze geri dönmeniz daha uzun zaman alacaktır. Bu süre zarfında sporcu sütyeni giymeniz gerekecektir.

Ameliyat yaralarından bir miktar sıvı boşalması ve kabuk bağlaması normaldir. Kanama, aşırı ağrı gibi beklenmedik belirtiler görüldüğünde mutlaka doktorunuza ulaşınız.

Yeni Görünümünüz
İlk birkaç hafta içinde yaralar ve şişlikler kaybolacaktır. Memelerinizin son şeklini alması altı aydan bir yıla kadar sürebilir. Bu süreden sonra hormonal durumunuza, kilo değişikliklerine ve hamilelik durumuna bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. Yara izlerinin mümkün olduğunca silik olması için tüm çaba gösterilir. Yine de göğüs küçültme ameliyatının yaralarının geniş ve kalıcı olduğunu hatırlamanızda yarar vardır. Uzun bir süre pürüzlü ve kırmızı kalacak olan yara izleri zamanla silikleşecek ve siyah inci çizgilere dönüşecektir. Genellikle yara izleri dekolte giymenize müsaade edecek şekilde hizalanmış olacaktır. Tüm plastik cerrahi müdahalelerinin arasında en çabuk şekil gelişmesi görülen meme küçültme ameliyatıdır. Bu gelişim istenen bir şey olsa da, yeni görünümünüze alışmanız ve yakınlarınızın alışması zaman alabilir.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.