English Deutsch
Meme Dikleştirme Ameliyatı Cilt elastikliğinin kaybolması, yer çekimi, kilo kaybı, hamilelik, emzirme gibi etkenler zamanla memelerin şekil ve sıkılığını etkiler. Göğüslerin boyuyla ilgili bir şikayeti bulunmayan hastalar meme askılama ameliyatı (meme dikleştirme ameliyatı) ile daha kalkık, dik ve sıkı göğüslere sahip olabilir ve sonuçta daha genç bir görünüm kazanabilirler. Meme hacminden memnun olmayan ...   Hemen Randevu Alın

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Cilt elastikliğinin kaybolması, yer çekimi, kilo kaybı, hamilelik, emzirme gibi etkenler zamanla memelerin şekil ve sıkılığını etkiler. Göğüslerin boyuyla ilgili bir şikayeti bulunmayan hastalar meme askılama ameliyatı (meme dikleştirme ameliyatı) ile daha kalkık, dik ve sıkı göğüslere sahip olabilir ve sonuçta daha genç bir görünüm kazanabilirler. Meme hacminden memnun olmayan hastalar içinse implantlar yardımıyla istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir.

gogus-diklestirme

Meme Askılama Ameliyatı (Meme Dikleştirme Ameliyatı) İçin Uygun Adaylar Kimlerdir
Aşağıdaki durumlardan bir ya da daha fazlası sizin için geçerliyse uygun bir aday olabilirsiniz.

Sarkık ama hacim olarak yeterli göğüsler.
Sıkılığını kaybetmiş göğüsler.
Aşağı dönük meme uçları.

Bazen bu durumlar genetiktir. Bazen iki meme asimetrik bir gelişim gösterir ve bir meme düzgün şekil ve sıkılıkta iken diğeri sarkık ve sıkılığını kaybetmiş olabilir. Fazla büyük ve ağır memeler de askılanabilse de sonuçlar daha küçük memelerdeki kadar kalıcı olamayabilir. Müdahale her yaşta gerçekleştirilebilse de genel olarak meme gelişiminin tamamlanmasını beklemek uygundur. Yine hamilelik ve emzirme tahmin edilemeyen etkiler gösterebiliyor olsa da bir çok kadın çocuk sahibi olmadan önce bu ameliyatı yaptırmaktadırlar. Süt kanalları ve meme ucu genelde müdahaleden etkilenmediğinden emzirmede bir sorun yaşanmamaktadır.

Muayene Aşaması
Muayenenizde istediğiniz göğüs boyu ve şekli size mutlaka sorulacaktır ve size memenizin ve meme ucunuzun nasıl konumlandırılacağı açıklanacaktır. Bu aşamada tüm beklentilerinizi ayrıntılı bir şekilde mutlaka açıklamalısınız. Memeleriniz muayene edilip ölçülecek ve gerekiyorsa sonraki incelemeler için fotoğraf çekilecektir.

Muayeneye tıbbi geçmişinizle ilgili, geçirmiş olduğunuz rahatsızlıklar, allerjileriniz, gördüğünüz tedaviler, ameliyatlar ve benzeri konularda sorulacak sorulara hazırlıklı gelmeniz gerekmektedir. Burada doktorunuza eksiksiz bilgi vermeniz çok önemlidir. Aynı zamanda doktorunuza kilo kaybetmek isteyip istemediğinizi, memelerinizin böyle bir kilo kaybından sonra sıkılığını yitirip yitirmediğini açıklayınız.

Ameliyat
Ameliyatta izlenecek yöntemi hastanın özellikleri ve tercihleri belirlemektedir. Memenin doğal hatları üzerinde kesiler ve çıkarılacak deri ve dokuyu belirler. Deri fazlası alınır ve göğüs ucu yükseltilir. Genelde kullanılan yöntemde üç kesi yapılmaktadır. Bir kesi göğüs ucu çevresinde yapılır. Diğer bir kesi göğüs ucu altından dik bir şekilde göğüs altına doğru uzanır. Üçüncü kesi göğüs altında doğal göğüs kıvrımı boyunca yapılır. Cerrah deri fazlasını aldıktan sonra göğüs ucunu yükseltir. göğüs ucu genişlemişse daraltılması mümkündür.

Normalde meme ucu üstünde kalan deri aşağıya çekilerek memeye son şekli verilir. Meme ucu ve çevresi alt kısımdaki dokuya bağlı şekilde kalacaktır. Böylece çoğunlukla emzirme konusunda bir problem yaşanmamaktadır.

Meme askılama (meme dikleştirme) ameliyatında uygulanan teknikler değişkenlik gösterebilir. Meme boyu ve şekline, meme ucunun boyu ve konumuna ve sarkıklık miktarına göre en uygun teknik belirlenecektir. Bazı durumlarda meme altındaki üçüncü yatay kesiye hatta meme ucu altındaki dikey kesiye ihtiyaç duyulmayabilir. Eğer askılamayla birlikte hacim de kazandırılmak isteniyorsa silikon implantların yerleştirilmesi gerekecektir.

Riskler, Komplikasyonlar
Meme askılama (meme dikleştirme) ameliyatında oluşabilecek ciddi problemler çok ender görülmektedir. Karşılaşılabilecek başlıca problemler her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon, kanama ve anesteziye karşı reaksiyon olarak sıralanabilir. Meme dikleştirme ameliyat sonrasında memeler tam anlamıyla simetrik olmayabilir ya da meme ucu yüksekliklerinde ufak farklılıklar olabilir. Sonrasında ufak düzeltmeler yapılması mümkün olabilmektedir. Meme ucunda ya da göğüs çevresinde kalıcı ya da geçici his kayıpları olabilir. Yara izlerinin düzgün iyileşmediği bazı durumlarda düzeltme ameliyatları gerekebilir.

Riskleri minimuma indirmek için doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önemlidir. Yaşınıza ve ailenizde meme kanseri görülmüş olup olmadığına göre bir mammogram çektirmeniz ve göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında birkaç ay sonra tekrar bir mammogram çektirmeniz istenebilir. Bu şekilde meme dokusunda ortaya çıkabilecek değişmeler takip edilmiş olur. Meme askılama ameliyatı sonrasında kendi kendinize meme muayenesi yapmanız yine mümkün olacaktır. Ameliyat kanser riskini arttırmaz. Eğer sigara kullanıyorsanız ameliyattan önce sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Aspirin gibi anti-inflamatuar ilaçların kullanımı kanamayı arttıracağından bu gibi ilaçları da almamanız gerekmektedir.

Meme askılama ameliyatı (meme dikleştirme ameliyatı) genel anestezi altında yapılır. Yerleştirilen drenler ile kan ve sıvı birikmesi engellenir. Memeler sargıyla ve elastik bantlarla, bazen bir cerrahi sütyen ile kapatılır. Bir kaç gün sonrasında rahatça hareket edebiliyor durumda olmanız beklenir. Yine de eğilme, gerilme, ağır kaldırma gibi hareketlerden kaçınmanız gereklidir. Göğüslerdeki baskıyı azaltmak için sırt üstü yatmanız önerilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında bir kaç gün içinde drenler çıkarılır. Sargılar bir hafta sonra tamamen çıkarılır. Bir kaç hafta boyunca, şişikler ve morluklar kaybolana kadar destekleyici bir sütyen giymeniz önerilir. Genelde eriyen dikişler kullandığından dikiş alınması gerekmez. Erken dönemde his kaybı olacaktır. Bu durum çoğunlukla geçici olsa da bazen aylar, hatta bir yıl ve daha fazla sürebilir. Memelerin son şeklini alması da yine belli bir süre gerektirecektir. Kesi izleri pembe olacaktır ve ameliyat sonrasında aylarca böyle kalır. Ameliyat sonrasında bir hafta sonra işinizin mahiyetine göre işe dönmeniz mümkün olabilmektedir. Bir çok durumda aşırıya kaçmayacak egzersizler dahil normal aktivitelerinize bir kaç hafta sonrasında dönebilirsiniz. Bu süre zarfında hafif bir rahatsızlık hissetmeniz normaldir. En azından bir iki hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmamanız gerekmektedir.

Ameliyat Sonuçları
Ameliyat sonrasında göğüsleriniz daha sıkı ve yükselmiş olacaktır ve meme ucunuz daha düzgün şekilli olacaktır. Kesiler zamanla iyileşecek olsa da kesi izleri kalıcı olacaktır. Bazı hastalarda kesi izleri silik çizgiler olarak kalabileceği gibi bazı durumlarda kesi izleri daha görünür olabilir. Aşırı kilo değişiklikleri yaşanmaz ve kişi hamilelik geçirmezse yeni göğüs şekliniz oldukça kalıcı olacaktır. Ne var ki yer çekimi, yaşlanma gibi etkenler sürekli olduğundan her kadında memeler zamanla şekil değişikliğine uğrar. Yıllar geçtikçe meme şekliniz yine sizi mutlu etmiyorsa ikinci bir meme askılama ameliyatı yaptırabilirsiniz.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.