English Deutsch
Kepçe Kulak Ameliyatı Kulağın kıvrımlarının silik ve kafa tabanından uzaklığının çok olmasına ‘kepçe kulak’ adı verilir. Tıbbi açıdan hiçbir sorun yaratmayan bu durum, özellikle çocukluk döneminde psikolojik travmaya yol açabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı, kulağa yeniden şekil vermek için yapılan bir ameliyattır. Altı yaş civarında kulak gelişimi büyük oranda tamamlandığı ve ilkokul döneminde çocuğun ...   Hemen Randevu Alın

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulağın kıvrımlarının silik ve kafa tabanından uzaklığının çok olmasına ‘kepçe kulak’ adı verilir. Tıbbi açıdan hiçbir sorun yaratmayan bu durum, özellikle çocukluk döneminde psikolojik travmaya yol açabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı, kulağa yeniden şekil vermek için yapılan bir ameliyattır. Altı yaş civarında kulak gelişimi büyük oranda tamamlandığı ve ilkokul döneminde çocuğun uğrayabileceği psikolojik travmalardan onu uzak tutabilmek için düzeltme işlemi özellikle bu yaşlarda yapılır. Daha ileri yaşlarda doktora başvurulursa ameliyatın yapılmasına bir engel yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Ameliyat
Ameliyat genellikle kulak arkasından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Kıkırdak şekillendirilerek, kafatası kulak arasındaki açı ve mesafe ayarlanır. Kulak arkasındaki kesi kapatıldıktan sonra 5 gün süreyle hafif baskılı bir pansuman uygulanır. Çocuklar için genel anestezi erişkinler içinse lokal anestezi tercih edilebilir.

Ameliyat Sonrası
İşlemden sonraki ilk hafta kulak üzerine yatılması istenmez. İkinci haftadan itibaren üzerine yumuşak bir yastıkla yatılabilir. Üçüncü günden itibaren bu baskı ve gerginlik hissi azalmaya başlar. Pansuman açıldığı günden itibaren ameliyat bölgesi yıkanabilir ve nemlendirici krem sürülebilir. İki hafta süreyle kulağın kıvrılmasını engelleyecek bir tenisçi bandı giyilmeye devam edilir. İlk haftalarda travmadan, güneş ışığından, sauna ve solaryumdan kaçınmak gerekir. Erken dönemde gelişebilecek komplikasyonlar; kanama, hematoma (cilt altında kan toplanması) enfeksiyon, yara ayrışması, uyuşukluk ve izlerin kabarmasıdır. Daha önceki ameliyat ve yara izlerinin gözlenmesi bu konuda bir ön fikir oluşturabilir. Geç dönemde karşılaşılabilecek en önemli sorun ameliyattan istenilen neticenin alınamamasıdır. Kulağın geriye doğru yatırılma miktarı, kıvrımın oluşması gibi konularda beklentiler, ameliyattan önce çok iyi bir şekilde anlatılmalı ve doktorun verdiği bilgiler dikkatlice dinlenmelidir. Bir diğer sorun asimetrik kulaklarla ilgilidir. Asimetrik kulaklarda ne kadar giderilmeye çalışılırsa çalışılsın, bazen iki kulak arasında duruş farkı olabilir. Bazen kulak içinde kullanılan dikişler kulak arkasından belli olabilir ve deride küçük yaralara yol açabilirler. Böyle bir problem olursa lokal anestezi altında düğümlerin temizlenmesi gerekir.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.