English Deutsch
Yüz Germe Ameliyatı Yüzün yaşlanmasının önüne geçmek mümkün değildir. Yıllar geçtikçe yüz ve boyunda deri gevşemeye ve sarkmaya başlar. Göz kenarlarında kaz ayakları denilen ince çizgiler ortaya çıkar. İnce alın çizgileri derinleşir ve kalınlaşır, derin alın kırışıkları olarak yerleşirler. Çene ve yanak yumuşayıp sarkarak “buldog” yanakları denen sarkık görünüm ve ağız kenarı çizgileri ...   Hemen Randevu Alın

Yüz Germe Ameliyatı

Yüzün yaşlanmasının önüne geçmek mümkün değildir. Yıllar geçtikçe yüz ve boyunda deri gevşemeye ve sarkmaya başlar. Göz kenarlarında kaz ayakları denilen ince çizgiler ortaya çıkar. İnce alın çizgileri derinleşir ve kalınlaşır, derin alın kırışıkları olarak yerleşirler. Çene ve yanak yumuşayıp sarkarak “buldog” yanakları denen sarkık görünüm ve ağız kenarı çizgileri ( pinokyo çenesi) ortaya çıkar. Bu süreci hızlandıran etkenler arasında kalıtım, tütün kullanımı, açık havada rüzgar, soğuk ve güneşe maruz kalmak sayılabilir. Ayrıca tıp biliminin ve yaşam şartlarının gelişmesiyle yaşam beklentisi artmış ve daha ileri yaşlarda ki insanların nüfus içinde oranları da aynı şekilde artmıştır.

Yüz Germe Ameliyatı

Uygun Adaylar Kimlerdir?
Tüm yüz estetik girişimlerinde olduğu gibi genel sağlık durumunuz iyi olmalı ve cerrahinin sonuçlarına ilişkin gerçekçi beklentiler içinde olmalısınız. Tüm cerrahi girişimler gibi yüz estetiğinin de cerrahi tekniğe ve hastanın bünyesine bağlı sınırlamaları mevcuttur. Amaç yüzün genel görüntüsünü iyileştirmek, gergin, doğallıktan uzak bir görünüme yol açmadan daha taze, dinlenmiş bir görünüm elde etmektir. Cerrahiden önce hastamızın kemik ve cilt yapısı, cilt elastisitesi ve sarkması, hastamızın beklentileri detaylı olarak tartışılmalıdır. Yüz germe operasyonu yaşlanmayı durdurmaz ya da zamanı geriye döndürmez. Daha sağlıklı, taze, dinlenmiş ve yaşına göre dinç kalmış bir görünüm sağlar. Bu artılar hastanın kendine güvenini destekler. Yardımcı girişimler arasında çeneye liposuction (yağ alma), elmacık ve göz altı bölgelerine yağ dolgusu, ağız çevresine peeling, çene konturu cerrahileri ve göz kapağı torbalarını düzeltici cerrahiler sayılabilir. Bu girişimlerin bir ya da birkaçı yüz germe ameliyatı ile kombine edilebilir.

Keloid denen aşırı kalın yara izlerine (nedbelerine) eğilim, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı, karaciğer böbrek hastalıkları gibi durumlar değerlendirilir. Bu durumların her biri tek başına cerrahi girişime engel olabilir. Cerrahi öncesi mutlaka bu olumsuz koşulların eğer mümkünse düzeltilmesi gerekir. Aksi takdirde cerrahi uygulanmaz. Bunlara ek olarak hastanın beklenti düzeyinin gerçekçi olması, cerrahi tekniğe ve kendi cilt ve iskelet yapısına, bünyesine bağlı sınırlamaları iyi anladığının ve psikolojik durumunun yapılacak cerrahiye uygun olduğunun cerrah tarafından görülmesi gerekir. Bundan sonrasında hastanın çeşitli açılardan fotoğrafları çekilerek analiz yapılır ve girişim planlanır.

Ameliyat
Cerrah kesiyi şakakta saç çizgisinin arkasından, kulağın hemen önünden başlatır. Sonra bu hat kulak kanalının sınırlarını izleyerek kulak memesine ulaşır. Burada tekniklere bağlı olarak ya kesi hattı bitirilir (MACS lift) ya da kulak memesinin altındaki kıvrımdan dolaşarak kulak arkasındaki saçlı deri sınırı içine girer. Deri yukarı doğru kaldırılır ve altındaki dokular (kısaca SMAS diye adlandırılır) olmaları gereken yerlere doğru yükseltilir ve sıkılaştırılır. Daha sonra fazla gelen cilt ve yağ dokuları çıkarılabilir. Erkeklerde kesi hatları sakal çıkma yönüne paralel olmalıdır. Tüm olgularda kesiler doğal yüz çizgilerine uygun olarak yapılır. Yapılan girişime bağlı olarak operasyon süresi 2-4 saat arasında değişir. Cerrahi sedasyonla deteklenmiş lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası hafif ağrı, şişme ve morarma olacağını bilmelisiniz. Bunları azaltmak için, baskılı yüz maskesi, soğuk kompres ve çeşitli ilaçlar kullanılır. Ameliyat sonrası istirahat döneminde zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı, güneş ve solaryumdan uzak durmalısınız. Bazı olgularda cerrahi esnasında dren konabilir. Bu ilk 2 gün içinde çıkarılır. Tüm dikişler cerrahi sonrası 5-10 gün arasında alınır. İyileşme süreci 2-3 haftayı bulur. İyileşme tamamlandıktan sonra izlerin doğal yüz çizgilerinden ayırt edilmesi zordur.


Mesaj Gönderin +90 537 989 54 05

Merak ettiğiniz tüm estetik / kozmetik cerrahi işlemler hakkında bilgi almak, randevu tarihi belirlemek için bizi arayabilir veya mesaj gönderebilirsiniz.