Op. Dr. İlkay Huthut

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç dökülmesi ve kellik problemine karşılık en etkili, güvenli ve kalıcı yöntem saç ekim işlemidir. Saç ekiminde bir yaş sınırlaması yoktur. 18’den itibaren 70 yaşına kadar ciddi bir sağlık sorunu olmayan herkes saç ektirebilir.
Saç ekimi için ilk şart, saçların ekilebilecek bir seyrekliğe ulaşmış olması gerekir. Bir diğer şart ise saç ekiminde kullanılacak saç foliküllerine ulaşacağımız donör bölgenin yeterli olmasıdır. Ense ve kulak üstlerinde ki saçların sağlıklı ve yeterli olması ya da göğüs bölgesinde kıl foliküllerinin bulunması gereklidir.
Bir diğer önemli konu kişinin sağlık açısından bir engeli olmamasıdır. Kalp, şeker, tansiyon, tiroid rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklarda da ekim yapılabilir. Fakat hastalığın stabil durumda olması gerekir. Hastanın kendi doktorundan lokal anestezi altında yapılacak saç ekimi operasyonuna bir engeli olmadığına dair gerekli raporu alması gereklidir.Ancak bu şekilde operasyon yapılabilir. Eğer çok ilerlemiş ve artık hastanın hayati fonksiyonlarının normal değerlerde olmaması durumunda bu işlem yapılamaz. Ayrıca saçlı deride oluşan kaza ve herhangi bir travma sonrası yanık izi kalmış kişilere de, o bölgede kan dolaşımı olup olmadığının kontrolünün sonrasında, saç nakli uygulanabilinir.
Gerekli görüldüğü taktirde bayanlara da saç ekimi yapılmaktadır. Erkeklerden farklı olarak bayanların tüm saçı kesilmez onun yerine sadece saç köklerinin alınacağı donör sahada bulunan saçlar kısaltılır. Kısacası sağlıklı her bireye saç problemi olduğu sürece saç ekimi uygulanır.

Op. Dr. İlkay Huthut
Sağlıklı Doğal Güzellik | www.ilkayhuthut.com
Adres : 4. Gazeteciler Sitesi. Ebulula Mardin Cad. No : 135 Akatlar / İstanbul
Telefon : 0 212 269 39 25 – 26

Deutsch English