Op. Dr. İlkay Huthut

Liposuction

Liposuction (yağ alma) belli bölgelerden istenmeyen yağların alınmasıyla vücut şekillendirmeye yardımcı olan bir operasyondur. Liposuction ile kilo verme yöntemlerinin işe yaramadığı inatçı yağlar alınabilir.

Uygun Adaylar Kimlerdir?

Liposuction için en uygun adaylar normal kiloda, elastik bir deriye sahip olan ve belli bölgelerdeki istenmeyen yağ birikimleri olan hastalardır.. Diyabet, kalp ya da akciğer hastalığı ya da liposuction uygulanacak bölgede sağlıksız kan dolaşımı olan hastalarda liposuction ciddi riskler taşır.

Ameliyat
Eğer küçük çapta bir müdahale yapılacaksa ameliyat lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir. Ameliyat sırasında daha az rahatsızlık hissetmek istiyorsanız genel anestezi ile de operasyonun gerçekleştirilmesi mümkündür.
Ameliyatın süresi alınacak yağ miktarına ve bölgesine göre ve kullanılan tekniğe göre değişiklikler gösterir.

Liposuction Yöntemleri

  • Vakum Yardımlı Liposuction : Klasik liposuction yöntemiyle, yağların vakum yardımıyla uzaklaştırılması.
  • Güç Yardımlı Liposuction : Yağ hücrelerini daha kolay parçalamak amacıyla, vakumla emme sırasında hareketli özel bir kanülün kullanılması. Bu sistem (Power X®) yağ alma işlemini hızlandırır ve operasyon süresini kısaltır.

  • Ultrason Yardımlı Liposuction (VASER®) : Ultrason (ses) enerjisi kullanılarak yağların parçalanması ve daha sonra parçalanan yağların vakumla emilmesi. VASER® sadece yağ dokusuna duyarlı olduğundan, diğer dokulara zarar vermemektedir. Bu da hastalarda daha az morluk ve şişlik olmasına neden olmaktadır. VASER ® derinin toparlanmasına da yardımcı olmaktadır. Korse kullanım süresi 2-3 haftadır. Elde edilen yağlar çeşitli vücut bölgelerine enjeksiyon için kullanılabilir.

Vaser ® yöntemi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

  • Lazer Yardımlı Liposuction : Yağların lazer enerjisi ile parçalanarak emilmesi.
  • Radyofrekans Yardımlı Liposuction : Yağların radyofrekans enerjisi ile parçalanarak emilmesi (Body Tite). Sistemin avantajı uygun hastalarda ve bölgelerde derinin toparlanmasını sağlamasıdır.

Tüm Ameliyatlar Belli Riskler Taşır
Liposuction (yağ alma) hasta dikkatli seçildiğinde güvenlidir. Ender durumlarda bazı komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Risk, bir defada çok miktarlarda yağ alındığında artabilir.

Ameliyat Sonrası
Liposuction için açılan kesi yerlerinden sıvı boşalması muhtemeldir. Şişlikleri kontrol altında tutmak ve derinin yeni şeklini daha kolay almasını sağlamak için yağ alınan bölgeye özel, sıkı bir giysi giydirilmektedir.

Normale Dönmek
Ameliyattan bir kaç gün sonra işinize geri dönebilirsiniz. Dikişler bir hafta 5-7 gün arası alınır. Aşırı fiziksel aktivitelerden bir ay kadar uzak durmanız gerekmektedir. Ameliyat sonrasında diyet ve düzenli egzersizler yeni vücut şeklinizi korumanızı sağlayacaktır.

 

Op. Dr. İlkay Huthut
Sağlıklı Doğal Güzellik | www.ilkayhuthut.com
Adres : 4. Gazeteciler Sitesi. Ebulula Mardin Cad. No : 135 Akatlar / İstanbul
Telefon : 0 212 269 39 25 – 26

Deutsch English