Op. Dr. İlkay Hüthüt

Kalça Büyütme Ameliyatı

Uygun Adaylar Kimlerdir?
Kalça bölgesi insan vücudunda sporla ya da diyetle bile zor şekil değiştiren bir bölgedir. Kalça bölgelerinde genişleme, yükselme ve şekillenme isteyen hastalar için bir çok kalça implantı seçeneği bulunmaktadır. Kullanılacak doğru implant hasta isteklerine ve genel vücut hatlarına göre belirlenmektedir. Kalça implantları sıvı ile dolu meme implantlarından farklı olarak çok yumuşak katı silikon implantlardır. Genellikle sağlık durumu iyi olan her hasta ameliyat için uygun birer adaydır.

Ameliyat ve İyileşme Süreci
Kuyruk sokumu üzerinden yapılacak birer kesiyle her iki kalçaya implantlar yerleştirilir ve en iyi estetik görünüm için mümkün olan en doğal sonuç gözetilir. Kalçalar yürüme, oturma ve benzeri aktivitelerde ihtiyaç duyulan bölgeler olduğundan hastalar ameliyat sonrasında, iyileşme sürecinde diğer bir çok kozmetik ameliyata göre daha fazla acı duyabilirler. Ağrı kesiciler bir hafta kadar acıyı azaltmak için kullanılabilir. Daha sonrasında hasta daha rahat bir şekilde hareket edebilecektir.

Genelde çok az şişlik ve morluk görülür, böylece ameliyat sonucu kısa süre sonrasında görülebilir. Genellikle bir ay sonrasında tüm fiziksel aktivitelere geri dönülebilir.

Ameliyatın enfeksiyon, kanama, sinir ve kas dokularında hasar, kayma ve asimetri gibi riskleri bulunmaktadır.

Neler Beklenebilir?
Hasta genel anestezi altındayken kalça iç kısmında 5-8 santim arası genişlikte bir kesi açılır. Bu kesi içerisinden kalça kası yükseltilir ve implantın yerleştirilebileceği genişlikte bir cep açılır. Bu cebe implant yerleştirilir ve aynı işlem diğer kalça için de tekrarlanır. İşlem sonrasında her iki bölge de simetriler ve doğal bir görünüm için dikkatlice incelenir. Kendiliğinden çözülen dikişlerle kesiler kapatılır ve bandajlar yerleştirilir. Hasta iki saat kadar süren ameliyatı takiben bir saat kadar dinlendikten sonra evine dönebilir. Hasta ilk bir kaç gün çok rahat olmayacaktır. Bu süre zarfında hastaya refakat edecek birinin bulunması önemlidir.

Hastanın ameliyat sonrası yeni şekle uyum sağlaması ve vücudunun bir parçası gibi hissetmesi 6, 7 ay kadar alabilir.

Ameliyat Öncesi Öğrenmeniz Gerekenler
Ameliyat olmaya karar verdikten sonra doğru doktoru seçmek çok önemlidir. Her cerrah bu ameliyatı uygulamamaktadır ve çok az doktor bu ameliyatı sıkça gerçekleştirmektedir.

Kalça Büyütme Zor Bir Ameliyattır Çünkü…
Kalça bölgesi tüm gün boyunca oturma, yürüme koşma ve benzeri aktiviteler sırasında aşırı stres altında kalmaktadır. İmplantların günde kaç defa tüm vücut ağırlığına dayanmak zorunda kaldığını düşünmek konunun önemini anlamaya yardımcı olacaktır. Kalça implantlarında kayma, yer değiştirme riski diğer tüm implant ameliyatlarına göre daha fazladır.

Başka önemli bir konu da ameliyat sonucunda neler beklendiğidir. Kalça implantları söylendiği gibi katı silikon implantlardır ve çoğu durumda vücuda yerleştirilmeden önce cerrah tarafından şekillendirilmelidir. Burada doktorunuzun sanatsal yetenekleri önem kazanmaktadır.

Belki de en önemli konulardan biri de enfeksiyon tehlikesidir. Kalça bölgesinde enfeksiyon riski vücudun diğer bölgelerine göre daha yüksektir. Doktorunuzun tecrübesi burada ciddi önem kazanmaktadır çünkü enfeksiyon durumunda implantların acil bir operasyonla çıkarılması gerekebilir ve bunun sonucunda uzun süre ciddi ağrılar yaşamanız söz konusu olabilir. Tekrarlanan ameliyatlar şekil bozuklukları, yara izleri ve diğer komplikasyonlara yol açabilir.

Op. Dr. İlkay Hüthüt
Sağlıklı, Doğal Güzellik | www.ilkayhuthut.com
Adres : 4. Gazeteciler Sitesi. Ebulula Mardin Cad. No : 135 Akatlar / İstanbul
Telefon : 0 212 269 39 25 – 26

Deutsch English