Op. Dr. İlkay Huthut

Kadınlarda Saç Dökülme Tipleri

Genellikle yaşlanmaya, bazı hastalıklara veya hormonal sorunlara bağlı olarak her 5 kadından birinde bir miktar saç kaybı olacağı görülmektedir. Kadınlarda genellikle tüm saçlarda bir incelme ve kayıp görülür.

Kadınlarda Saç Dökülme Tipleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Androgenetık Alopesi
Kadınlarda saç kayıplarının %80 nedenini Androgenetik Alopecia’ dır(erkeklik hormonu fazlalığı). Kadınlarda ki saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kolay teşhis edilebilir değildir. Kadınlarda karşılaşılan Androgenetik Alopecia(Genetik Saç Kaybı), aşağıdaki sınıflamada olduğu gibi 3 farklı şekilde karşımıza çıkar.

I: Başın üst kısmı santral bölgede saç tellerinde incelme.
II:Başın üst kısmı santral bölgede daha geniş alanlarda saç tellerinde incelme ve yer yer saç kaybı.
III:Başın üst kısmı santral bölgede geniş alanlarda saç kaybı, bu alanın ön ve arkaya doğru ilerlemesi ve veya frontal saç çizgisi kayıpları.

Diğer Nedenler
Doğum : Hamilelik boyunca saçlar hormonlardan dolayı daha uzun süre anagen fazda kalır. Hamilelik boyunca saçlar en iyi durumundadır. Doğum sonrasında ise saçlar hızla dinlenme fazına geçer ve bu durum hızlı bir dökülme ile karşı karşıya kalmamıza neden olur. Aynı durum doğum kontrol haplarının kesilmesinden sonra da görülür. Dış etmenin ortadan kalkması sonucunda çoğu zaman kendiliğinden düzelir. Burada eğer etki uzun süreli olmuşsa kalıcı dökülmeler de görülebilmektedir ve bunlarda tedavi fayda sağlayamamaktadır.
Menopoz
Stres : Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Telojen effluvium olarak da adlandırılan bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, bu nedenle dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.
Anemi : Bazı kadınların % 18’ inde ise tedavi gerektiren demir eksikliği anemisi mevcuttur. Demir eksikliği durumunda anemi ortaya çıkmadan önce depo demir ve doku demiri azalmaktadır. Bazı araştırmacılar saç dökülmesinin, aneminin en erken bulgusu olduğunu ve aşikar anemiden önce ortaya çıktığını ileri sürmektedirler. Androgenetik Alopecia ve anemi dışında kadınlarda görülen diğer saç kaybı nedenlerinden bazıları;
Trichotillomania.
Alopecia Areata.
Kazalar : Geçirilmiş operasyonlar, kimyasal madde yanıkları v.b. nedenlerle gelişen skar alanlarında ortaya çıkan saç kayıpları.
Kimyasal nedenler : Bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler
İlaçlar : Doğum kontrol hapları, beta blokerler, kortizon, heparin kumadin, bazı antidepresanlar gibi.

 

Op. Dr. İlkay Huthut
Sağlıklı Doğal Güzellik | www.ilkayhuthut.com
Adres : 4. Gazeteciler Sitesi. Ebulula Mardin Cad. No : 135 Akatlar / İstanbul
Telefon : 0 212 269 39 25 – 26

Deutsch English