Op. Dr. İlkay Huthut

Erkeklerde Saç Dökülme Tipleri

Androgenetik Saç Dökülmesi
Hem erkekte hem de kadın da androjenik hormonlar olarak adlandırdığımız “erkeklik hormonları” mevcuttur. Bunlardan bazıları testosteron, androstenodion ve dehidroepitestesterondur (DHT). Bu hormonlar erkeklerde testis ve böbrek üstü bezlerden, daha az miktarda olmak üzere kadınlarda ise yumurtalık ve yine böbrek üstü bezlerden salgılanır. Bazı saç foliküllerinin DHT’ye uzun süre maruz kalması sonucu öncelikle saçlarda incelme ve zayıflama daha sonra da dökülme oluşur.

Erkeklerde Saç Dökülme Tipleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DHT Bu Foliküllerde Nasıl Etki Etmektedir?
Genetik yatkınlığı olan bazı saç folikülleri 5 alfa redüktaz dediğimiz bir enzimce zengindir ve bu enzim testosteronun DHT’ye dönüşümünden sorumludur. DHT reseptöre bağlanır ve hücre metabolizmasını etkileyerek saçın doğal siklusunun durmasına neden olur. Saç dökülmesinin erken evrelerinde saç teli incelir ve pigmentini kaybederek rengi açılır.
Bu dönemde kullanılması önerilen Rogain (minoxidil) ve Propecia (finasterid) 5 alfa redüktazı inhibe ederek DHT’nin köklerde yükselmesini engellemektedir.
Ense saçları ve kulak üstü saçlar (saç ekiminde verici alan) 5 alfa redüktaz aktivitesi içermediklerinden dökülmezler.

Saç ekiminde, saçlar DHT’ye duyarsız ense bölümünden alındığı için, ekim sonrası ortamda testosteron bulunmasına rağmen dökülmez.
Saç dökülmesinin ne zaman başlayıp duracağı ve dökülme derecesi önceden tahmin edilemez. Burada önemli olan genetik yatkınlıktır.
Anne ve babadan geçen genlerle daha anne karnındayken saçların ileride dökülüp dökülmeyeceği programlanmıştır.

Alopesi Areate
Belirti vermeksizin saçlı derinin herhangi bir bölümünde sınırları belirgin oval yada dairesel alanlar şeklinde saç dökülmesi ile karakterize tekrarlayan bir hastalıktır. Genelde lokal saçlı deride veya kaşta ortaya çıkar. Bazen de bütün kafa derisindeki saçın ve hatta tüm vücuttaki kılların kaybıyla seyreder. Yara dokusu oluşturmayan, geri dönüşümlü, yaş, cinsiyet, ırk tercihi olmayan bir hastalıktır. Genellikle 6 ay – 1 yıl içinde geri döner.

Skatrisyel Alopesi
Saç foliküllerinin kalıcı hasarından kaynaklanır. Genellikle dairesel bazen yaygın olabilir. Yüz germe ve kafa derisi ameliyatları sonrası ve yanıklar sonrası ortaya çıkar. Yanıklar ve izler üzerine yapılan saç ekimleri başarılı sonuçlar vermektedir.

Traksiyonel / Travmatik Alopesi
Saçın uzun süre gerilmesi veya çekilmesi sonucu ortaya çıkar. Kalıcı bir dökülmedir. Saçların çok gerilerek toplanması, sıkı yapılan saç örgüleri özellikle alın saç çizgisi ve yanlarda dökülmeye neden olabilir. Erkeklerde uzun süreli saç protezi sonrası klipsler ve yapıştırıcı maddelere bağlı olarak ortaya çıkar.

Diğer Nedenler
Enfeksiyon
Cilt hastalıkları
Tiroid bezi
Demir ve çinko eksikliği
Şeker Hastalığı
Kemoterapi
Aşırı doz A vitamini
Yüksek ateş

Telogen Areate
Sağlıklı bir kişide saçların %85’i anagen fazda iken %15’i dinlenme fazındadır. Yani saçlarımızın bir kısmı dökülürken bir yandan da yenileri çıkar. Bu saç siklusunun sonucu belli bir oranda saç teli kaybı doğaldır. Ancak bazen dışarıdan gelen etmenlerle saçlarımız hızla dinlenme fazına geçer ve bu oran tersine döner. Telogen Areate, uzun süren bir periyot boyunca saçın yaygın olarak incelmesi ve dökülmesidir. Genellikle neden bir kaç ay öncesinde gerçekleşmiş bir dış etmen olabilir. Çoğu zaman bu tarz saç dökülmelerine neden olabilecek etmenlerle hayatımız boyunca hepimiz karşı karşıya gelmekteyiz. Bazen gribal enfeksiyon ve üzüntü bile saçlarımızın dökülmesine neden olabilir. Telogen Areateye neden olacak etmenleri şu şekilde sıralayabiliriz: Kronik hastalıklar, kemoterapi, enfeksiyon, psikolojik travmalar, büyük ameliyatlar, hipo veya hipertroidizm, proteinden yoksun ağır diyetler, demir eksikliği anemisi, jetlag’e neden olabilecek uzun seyahatler, ağır metaller (selenyum, arsenik talyum).

Bu tip etkenler saç siklusunu bozarlar. Saç anagen fazda iken (yani büyüme fazının başlangıcındayken) gelişimi durur ve telogen faz dediğimiz gerileme dönemine geçer. Bir kaç ay içinde de saç dökülür.

Trichothillamania Areate
Psikolojik kökenli olan bu rahatsızlıkta kişi kendi saçlarını devamlı koparma eğilimindedir. Özellikle stres durumlarında yoğunlaşır. Genellikle saçlar koparılmakla beraber kaş ve kirpik de yolunabilmektedir. Kadınlarda daha sık görülür. Aynı bölgeden kılın devamlı koparılması sonucu bir süre sonra o alanda kalıcı saçsızlık oluşabilir.
Yaş: Yaşla saç dökülmesi arasında direk bir ilişki bulunamamıştır. Genetik yatkınlığı olan yani ailesinde belirgin saç dökülmesi olanlarda 20’li yaşlarda dahi saç dökülmesi başlayabilmektedir.

[contact-form-7 id=”247″ title=”Saç Ekimi”]

Op. Dr. İlkay Huthut
Sağlıklı Doğal Güzellik | www.ilkayhuthut.com
Adres : 4. Gazeteciler Sitesi. Ebulula Mardin Cad. No : 135 Akatlar / İstanbul
Telefon : 0 212 269 39 25 – 26

Deutsch English